30.08.2017, 15:30

Nepríjemná správa pre vodičov. Z dlhej jazdy vám starne mozog a klesá IQ

Jazdíte často, dlho a radi? Mali by ste spozornieť. Pretože ak trávite za volantom auta viac ako dve hodiny denne, starne vám mozog a klesá IQ, tvrdia britskí výskumníci.

Nepríjemná správa pre vodičov. Z dlhej jazdy vám starne mozog a klesá IQ
Zdroj: Pexels

Výskum študoval život zhruba pol milióna Britov. Viac ako 93-tisíc z nich trávilo v aute dve až tri hodiny denne. A podľa štúdie im inteligencia klesla rýchlejšie než tým, ktorí šoférovali menej často alebo vôbec. Projekt skúmal vodičov vo veku od 37 do 73 rokov, po dobu piatich rokov.

Ľudia vo výskume vykazovali behom testov spočiatku horšiu náladu a okrem toho, počas štúdie sa ich IQ znižovalo rýchlejšie než ľuďom, ktorí auto nešoférovali či jazdili na krátke trasy.

Pre ľudský mozog je šoférovanie auta veľmi náročné – znamená to dlhú dobu kognitívnej pasivity, stresu a únavy – a to má za následok pokles inteligencie, uvádzajú podľa Daily Mail odborníci.

Hladina IQ v prípade, že je týmto podmienkam mozog vystavený viac ako dve hodiny denne, klesá.

Nepríjemná správa je to predovšetkým pre vodičov z povolania v strednom veku – ich mozog skrátka starne rýchlejšie. Dôvodom je podľa vedcov práve fakt, že myseľ človeka za volantom je v prípadoch dlhšej ako dvojhodinovej cesty dlho neaktívna a bez potrebných podnetov.

„Pravidelné šoférovanie škodí nášmu srdcu, to už dávno vieme. Tento výskum navyše dokázal, že dlhé sedenie za volantom škodí aj nášmu mozgu. Možno práve preto, že v tomto čase je mozog málo aktívny,“ uvádza epidemiológ z univerzity v Leicestri Kishan Bahrania a pokles inteligencie prirovnal ku každodennému viac ako dvojhodinovému sledovaniu televízie.​

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.