Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2021, 12:10

Svetový unikát už aj v Bratislave. Spustili bezpečnejší „disko“ priechod pre chodcov

Vďaka špeciálnej 3D technológii má projekcia prispieť k zvýšeniu bezpečnosti chodcov pri priechode skrz cestnú komunikáciu.

Svoju premiéru malo unikátne svetové riešenie ešte v septembri 2020 v Žiari nad Hronom a aktuálne už je využívanie aj v hlavnom meste Slovenska, informuje o tom Polícia Slovenskej republiky na svojom oficiálnom účte na Facebooku.

Reč je o špeciálnej 3D technológii projekcie, ktorá zaujímavým spôsobom osvetlí priechody pre chodcov a zvýši tak bezpečnosť chodcov pri ich využívaní. Základom je LED zdroj špecificky modulovaný sústavou optických šošoviek a vnútorných elementov. Podporuje pritom rôzne farebné schémy.

Takzvaný „Crosswalk“ je špeciálne navrhnutý tak, aby za pomoci projekcie sústredených vysokovizibilných bodov o rôznom priemere projektoval tieto body do celého objemového priestoru priechodu pre chodcov.

V praxi to teda funguje tak, že akonáhle sa človek dostane na osvetlenú časť priechodu pre chodcov, tieto body sú automaticky projektované na celé telá chodcov prechádzajúcich cez priechod.

Zásadne sa tak zvyšuje ich viditeľnosť voči prichádzajúcim vodičom. Technológiu osvetlených priechodov pre chodcov pritom vyvíja domáca slovenská spoločnosť aria33 so sídlom v Bratislave.

​Prvým skúšobným úsekom bol spomínaný priechod pre chodcov na Ulici Dr. Janského pri základnej škole v Žiari nad Hronom, teraz sa však riešenie rozšírilo aj do Bratislavy - konkrétne ho nájdete nainštalovaný na ulici Maximiliána Hella (prvý priechod od križovatky s Tomášikovou).

Chodci patria k najohrozenejším účastníkom cestnej premávky a práve takéto unikátne riešenia by mali z časti riešiť ich vyššiu bezpečnosť pri priechode cez cestné komunikácie. Ak sa technológia osvedčí, rozšíri sa aj na ďalšie vytipované miesta.