Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2021, 00:00

Šetríte prírodu a CO2? Zabudnite na zdieľanú elektrokolobežku, choďte autom

Uhlíková stopa využívania zdieľaných elektrokolobežiek je podobná, ako keď idú aspoň traja ľudia autom. Ukázala to štúdia z parížskych ulíc.

Šetríte prírodu a CO2? Zabudnite na zdieľanú elektrokolobežku, choďte autom
Zdroj: Reuters

Celkom 14-tisíc zdieľaných kolobežiek. To je dobrých pár sto tisíc Parížanov, ktorí sa prepravujú ekologicky. Alebo nie? Štúdia konzultantskej agentúry Arcadis ukázala, že zdieľaná elektrokolobežka má podobnú uhlíkovú stopu ako automobilová doprava, píše portál iDNES.cz.

Arcadis išla ďalej, než je len počítanie samotnej spotreby energie. Prácu si dala s výpočtom všetkých uhlíkových dopadov jednotlivých spôsobov dopravy - výrobou počnúc, cez náklady na prevádzku, až po recykláciu. A tento spôsob premýšľania radikálne mení pohľad na ekologickú dopravu.

Ak by sa totiž počítala len čistá energia, ktorú kolobežky spotrebujú, boli by naozaj vzorom zeleného prístupu - vyprodukujú len 0,65 gramu CO2 na osobu a kilometer. To je však absolútny zlomok skutočnej ekologickej stopy, ktorú kolobežky po sebe zanechajú.

Ich životnosť pri zdieľanej prevádzke je totiž mizivá, takže ekologická záťaž spôsobená ich výrobou sa nestačí rozložiť do väčšej porcie kilometrov. Na jeden kilometer tak kolobežka "vyrobí" 60 gramov CO2.

Ako na nabíjačku? autom

A potom je tu to zdieľanie: ľudia môžu nechať kolobežku prakticky kdekoľvek. Niekedy sa však musí dobiť. A aby sa na nabíjačku dostala, sú tu lovci kolobežiek (ktorí fungujú aj v Prahe či Bratislave). Tí opustené zdieľané dopravné prostriedky vyzbierajú a vozia na dobitie. Ako? No predsa autom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.