Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2021, 14:05

Kúrenie a nabíjanie mobilu len niekedy. Elektrické autá mohli zhasnúť Francúzsko

  • Keby Francúzi nakupovali elektromobily tak nadšene, ako by si priala ich vláda, nastal by vo Francúzsku minulý týždeň zrejme blackout.
  • Kvôli veľkým mrazom je kapacita výroby elektriny v krajine na hrane. Väčší počet elektroáut by latku posunul o kritický kúsok vyššie.
Kúrenie a nabíjanie mobilu len niekedy. Elektrické autá mohli zhasnúť Francúzsko
Zdroj: Škoda Auto

Šetrite elektrinou, prosím. Neobvyklá žiadosť prevádzkovateľa francúzskej prenosovej sústavy elektriny RTE, na ktorú upozornil minulý týždeň magazín Caradisiac, medzi odporcami elektromobilov opäť otvorila otázku, ako je krajina pripravená na nárast počtu áut čerpajúcich elektrinu zo zásuvky.

RTE totiž predpokladalo, že kvôli vysokým mrazom dosiahne odber elektriny v krajine v špičke minulý piatok 88-tisíc megawattov, elektrárne pritom do siete mali dodávať len 88 200 megawattov. Ak by vo Francúzsku jazdil plánovaný počet elektromobilov a hybridov na rok 2020 - teda tri percentá - zdvihla by sa spotreba v špičke o 500 až tisíc megawattov, píše iDNES.cz. A to mohlo viesť k blackoutu.

Paradoxné je, že rady, ako energiu šetriť, zachádzajú až do absurdných detailov, k obmedzeniu nabíjania elektromobilov však RTE nevyzvalo. Francúzi si napríklad mali doma utiahnuť kohútiky na kúrení, vymazať si prebytočné maily, aby sa znížila záťaž a tým aj spotreba serverov v krajine, a mobily by nemali nabíjať dopoludnia a večer medzi pol šiestou a pol deviatou.

Vo Francúzsku teraz elektromobily tvoria asi 1,1 percenta celého 15 miliónového vozového parku. Pôvodne sa čakalo, že v roku 2020 bude tento podiel už okolo troch percent.

Do 15 rokov by na elektrinu mali vo Francúzsku jazdiť štyri z 10 áut, väčšinu by mali tvoriť plnohodnotné elektromobily, len asi z pätiny pôjde o plug-in hybridy, ktoré v núdzi dokážu jazdiť na benzín. Priemerná okamžitá spotreba elektriny vo Francúzsku by pri tomto počte elektromobilov vzrástla o 2 200 až 3 600 megawattov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.