Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2020, 13:15

Plánujete kúpu jazdeného auta? Trh môžu zaplaviť nebezpečné "utopené" modely

Poruchy sa u záplavami postihnutých áut nemusia prejaviť ihneď. Dôležitá je kontrola a overenie pôvodu kupovaného vozidla.

Prívalové dažde v Bratislave
Zdroj: TASR/M. Baumann

Kúpa jazdeného auta môže byť vítanou alternatívou, ak chcete zvoliť finančne menej náročnú možnosť. Nie každý má totiž prostriedky na zaobstaranie si úplne nového auta zo showroomu. Aj v tomto prípade, nepochybne dokonca viac než pri kúpe nového vozidla, však hrozia mnohé nástrahy. Jednou z nich je kúpa technicky nevyhovujúceho kusu.

Po prudkých dažďoch a záplavách na Slovensku sa totiž na internete i v bazároch môžu objaviť vodou poškodené utopené modely. Na základe skúseností z minulých rokov sa práve krátko po lokálnych záplavách začínajú u niektorých predajcov či v inzercii objavovať takéto zaplavené vozidlá.

Základom každej kúpy jazdeného auta by malo byť overenie aj základných vecí - popisujeme ich v galérii nižšie:

Moderné autá, ktoré majú množstvo elektroniky, môžu byť po takejto udalosti v prevádzke na ceste životu nebezpečné, hoci sa problémy nemusia prejaviť ihneď. Prakticky kedykoľvek však môže dôjsť k nečakanej poruche, napríklad v elektroinštalácií, v elektronických systémoch, ale aj v iných častiach vozidla vplyvom korózie.

Potom sa môže stať, že auto vo vysokej rýchlosti, napríklad aj uprostred diaľnice, môže úplne zlyhať a vystaviť tak šoféra veľkému nebezpečenstvu. Kupujúci by tak mal overiť pôvod auta a teda, kde sa s vozidlom jazdilo. Okrem toho je potrebné skontrolovať detailnejšie miesta, kde by sa mohli stopy zatopenia prejaviť.

Vyhrajte 5 x predplatné balíka Digital na rok

Zaregistrujte svoju emailovú adresu cez formulár nižšie a ste v žrebovaní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.