Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2020, 13:15

Plánujete kúpu jazdeného auta? Trh môžu zaplaviť nebezpečné "utopené" modely

Poruchy sa u záplavami postihnutých áut nemusia prejaviť ihneď. Dôležitá je kontrola a overenie pôvodu kupovaného vozidla.

Prívalové dažde v Bratislave
Zdroj: TASR/M. Baumann

Kúpa jazdeného auta môže byť vítanou alternatívou, ak chcete zvoliť finančne menej náročnú možnosť. Nie každý má totiž prostriedky na zaobstaranie si úplne nového auta zo showroomu. Aj v tomto prípade, nepochybne dokonca viac než pri kúpe nového vozidla, však hrozia mnohé nástrahy. Jednou z nich je kúpa technicky nevyhovujúceho kusu.

Po prudkých dažďoch a záplavách na Slovensku sa totiž na internete i v bazároch môžu objaviť vodou poškodené utopené modely. Na základe skúseností z minulých rokov sa práve krátko po lokálnych záplavách začínajú u niektorých predajcov či v inzercii objavovať takéto zaplavené vozidlá.

Základom každej kúpy jazdeného auta by malo byť overenie aj základných vecí - popisujeme ich v galérii nižšie:

Moderné autá, ktoré majú množstvo elektroniky, môžu byť po takejto udalosti v prevádzke na ceste životu nebezpečné, hoci sa problémy nemusia prejaviť ihneď. Prakticky kedykoľvek však môže dôjsť k nečakanej poruche, napríklad v elektroinštalácií, v elektronických systémoch, ale aj v iných častiach vozidla vplyvom korózie.

Potom sa môže stať, že auto vo vysokej rýchlosti, napríklad aj uprostred diaľnice, môže úplne zlyhať a vystaviť tak šoféra veľkému nebezpečenstvu. Kupujúci by tak mal overiť pôvod auta a teda, kde sa s vozidlom jazdilo. Okrem toho je potrebné skontrolovať detailnejšie miesta, kde by sa mohli stopy zatopenia prejaviť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 53% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.