Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2020, 14:06

Do Bratislavy mieria zdieľané elektrokolobežky. Koľko stojí 10 minútová jazda alebo deň?

Uľahčiť presun v meste počas krízovej situácie budú môcť aj zdieľané elektrické kolobežky. Do Bratislavy ich smeruje zhruba 200 kusov.

Do Bratislavy mieria zdieľané elektrokolobežky. Koľko stojí 10 minútová jazda alebo deň?
Zdroj: Bolt

Doprava v hlavnom meste je vzhľadom na prísne opatrenia vlády kvôli zamedzeniu šírenia nového koronavírusu čiastočne obmedzená, pričom využívanie taxislužieb či alternatívnych prepravných služieb pre ľudí aktuálne nie je k dispozícii. Na nevyhnutný presun môže verejnosť teda využívať jedine svoje vlastné vozidlá, mestskú hromadnú dopravu alebo presadnúť napríklad na bicykel. 

Nemusíte ich ani vlastniť, v hlavnom meste môžete využiť ich zdieľanie. Zaujímavou alternatívou sa však najmä počas minulého roka stali aj elektrokolobežky, ktoré disponujú prekvapivo vysokou rýchlosťou pri jazde a dostatočným dojazdom pre presun z bodu A do bodu B v mestskom prostredí. S ich stúpajúcou popularitou sa však musela na tento trend zamerať i legislatíva.

​Od 1. januára 2020 tak platí novela zákona, ktorá mení pozíciu človeka riadiaceho elektrokolobežku z chodca na vodiča nemotorového vozidla. Pre takúto osobu tak platia rovnaké pravidlá a povinnosti v cestnej premávky, ako je tomu u cyklistov. Využívať by ste mali okraj ciest alebo vytvorené cyklistické chodníky. Na bežné chodníky pre chodcov teda rovno zabudnite.

Zdieľanie rozbieha už aj Bolt

Myšlienka zdieľania týchto elektrokolobežiek nie je v hlavnom meste úplnou novinkou. S cieľom pomôcť ľuďom pri pohybe v meste počas krízovej situácie, však uvádza v Bratislave na trh elektrické kolobežky aj Bolt. Spoločnosť ich bude pravidelne dezinfikovať a zároveň žiada všetkých jazdcov, aby pri jazde na kolobežke používali dezinfekčný prostriedok na ruky alebo rukavice.

„Odporúčame všetkým, aby sa riadili doporučeniami vlády a zdravotníckych orgánov a obmedzili pohyb na verejnosti počas epidémie. Chápeme však, že niektorí ľudia, najmä zamestnanci pracujúci v prvej línii, sa musia nevyhnutne niekde presúvať. Sme preto presvedčení, že používanie kolobežiek môže byť pre ľudí, ktorí potrebujú cestovať do práce, bezpečným a spoľahlivým spôsobom, ako sa v tomto období pohybovať po meste," hovorí Roman Sysel, regionálny manažér Bolt pre strednú Európu 

Užívatelia, ktorí už majú stiahnutú aplikáciu Bolt na prepravu osôb, uvidia po aktualizácii vo svojej aplikácii ikonku kolobežky. Kliknutím na ňu sa dostanú do rozhrania na zapožičanie kolobežiek. Ľudia, ktorí aplikáciu Bolt ešte nemajú, si ju môžu stiahnuť z Google Play alebo Apple Store.

​Kolobežka sa odomkne naskenovaním QR kódu, ktorý sa na nej nachádza. Pri prvom použití aplikácie sa zobrazia pokyny pre užívateľa, ako bezpečne jazdiť na kolobežke a kde ju zaparkovať tak, aby ostatným ľuďom neprekážala. Tieto pokyny sú užívateľom k dispozícii v aplikácii stále a je možné si ich v prípade potreby zobraziť znovu pred každou jazdou.

Cena?

Odomknutie kolobežky bude stáť 50 centov, a za každú minútu strávenú na kolobežke zaplatí jazdec 15 centov. Napríklad 10 minútová jazda vás tak bude stáť dve eurá. Behom tejto doby však zvládnete prejsť v meste niekoľko kilometrov, ktoré môžu uľahčiť prestup medzi autobusmi alebo nahradiť ich využívanie. Ako informuje spoločnosť, pri použití kolobežky počas celého dňa nebude cena nikdy vyššia ako 15 eur.

Elektrické kolobežky budú rozmiestnené v centre Bratislavy, v blízkosti prestupných staníc MHD a na ďalších frekventovaných miestach ako napríklad pri Starej tržnici, na Trnavskom mýte, či Šafárikovom námestí. Po ukončení jazdy je potrebné zaparkovať kolobežku na bezpečnom mieste na ulici, najlepšie v blízkosti stojana na parkovanie bicyklov. Kolobežky môže užívateľ nechať v meste v oblastiach vyznačených na mape v aplikácii. Pokiaľ užívateľ nechá koloběžku mimo vyznačenej oblasti, bude mu udelená pokuta vo výške 30 eur.

​Bolt pri spustení služby rozmiestni v Bratislave viac než 200 kolobežiek a bude pripravený zvýšiť ich počet podľa požiadaviek užívateľov. Elektrické kolobežky majú zabudované zariadenie GPS, ktoré do aplikácie poskytuje údaje o mieste, kde je kolobežka umiestnená a pripravená k vypožičaniu.

Na zákazku vyrobený model kolobežky Bolt, ktorý bude rozmiestnený v Bratislave, bude dosahovať maximálnu rýchlosť 25 kilometrov za hodinu. Noví užívatelia si môžu aktivovať prostredníctvom aplikácie začiatočnícku úroveň jazdy, ktorá limituje rýchlosť na 15 kilometrov za hodinu. Táto začiatočnícka úroveň pomôže užívateľovi pochopiť ako kolobežka funguje a ako s ňou pri jazde zaobchádzať.

Na jeden nabíjací cyklus dokáže prekonať vzdialenosť až 40 kilometrov. Skutočný počet najazdených kilometrov však závisí od štýlu používania. Nabité kolobežky sú každé ráno rozvážané na určené strategické miesta.