Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2019, 11:02

Vodiči budú mať v Taliansku novú povinnosť. Hrozia pokuty, trestné body i zákaz šoférovania

Vodičom, ktorí vyrazia s malými deťmi v aute na talianske cesty, pribudla ďalšia povinnosť. Turistov sa to však týka len okrajovo.

Vodiči budú mať v Taliansku novú povinnosť. Hrozia pokuty, trestné body i zákaz šoférovania
Zdroj: Youtube (Ilustračná snímka)

Kto totiž povezie v autosedačke dieťa mladšie ako štyri roky, bude musieť mať nainštalované zariadenie, ktoré ho upozorní v prípade, že by dieťa v aute zabudol.

Pokiaľ policajti pri kontrole odhalia auto s detským pasažierom bez povinného alarmu, môžu vodičovi uložiť pokutu od 81 do 326 eur. Pri opakovanom porušení môže dokonca nasledovať aj zákaz riadenia vozidla na 15 dní až dva mesiace.

Rodičia, starí rodičia i ďalší ľudia, ktorí so sebou v autosedačke povezú dieťa mladšie ako štyri roky, musia mať alarm, ktorý sa automaticky spustí, keď vodič opustí vozidlo bez dieťaťa.

Bude môcť byť súčasťou autosedačky, vozidla, ale môže byť aj nezávislý na oboch z nich. Spĺňať však bude musieť to, že upozornenie na zabudnuté dieťa musí byť viditeľné alebo počuteľné vnútri aj mimo automobilu.

Nariadenie začne platiť 6. marca 2020. Systém je však povinný len pre vozidlá registrované v Taliansku a zahraničných vodičov s bydliskom alebo trvalým zamestnaním v Taliansku. Povinnosť platí aj pre vozidlá autopožičovní.

Na trhu sú podľa denníka La Repubblica k dispozícii zariadenia, ktoré vysielajú SMS správy či správy cez komunikačnú službu WhatsApp. Na obstaranie mechanizmu talianske ministerstvo dopravy prispeje vodičom sumou 30 eur.

​Ak policajti niekoho pristihnú s dieťaťom mladším štyroch rokov vo vozidle bez predpísaného zariadení, budú mu môcť uložiť nielen pokutu, ale aj päť trestných bodov.

Nové opatrenia ministerstvo dopravy prijalo v reakcii na tragické prípady, keď rodičia alebo iní rodinní príslušníci zabudli dieťa v horúcom počasí v aute. Batoľatá potom často na následky prehriatia zomreli. Rovnaké prípady sa stávajú počas letných mesiacov i u nás. Vo svojej výbave to môže zahŕňať napríklad SUV od značky Hyundai - Santa Fe.