Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2019, 12:55

Prvýkrát viac ako 130 km/h. Na diaľnici D1 sa už čoskoro zvýši maximálna povolená rýchlosť

Testovanie zvýšenia maximálnej povolenej rýchlosti bude prebiehať zatiaľ len na vybranom úseku.

Po vzore zahraničných štátov sa uvažovanie nad zvýšením rýchlostného limitu dostáva i na Slovensku. Počas októbra totiž bude na úseku diaľnice D1 Poprad východ - Beharovce najvyššia povolená rýchlosť zo 130 kilometrov za hodinu zmenená až na 140 kilometrov za hodinu.

Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky chce takýmto spôsobom zistiť, aké bude správanie vodičov po zvýšení rýchlostného limitu. Až na základe výsledkov testovacej prevádzky sa bude rozhodovať o trvalom povolení vyššej rýchlosti na tomto úseku.

„Tak, ako som sľúbil, vyskúšame, či je možné zvýšiť najvyššiu dovolenú rýchlosť na bezpečnostne vyhovujúcich úsekoch diaľnic. Celkovo 38 kilometrov dlhý úsek diaľnice D1 pri Poprade spĺňa na to všetky stavebné, technické a bezpečnostné predpoklady. Teraz bude závisieť od správania sa vodičov, či a odkedy bude možné povoliť vyššiu rýchlosť na D1 pod Tatrami natrvalo," uviedol minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd).

Na úseku diaľnice pri Poprade začne v krátkom čase Národná diaľničná spoločnosť osádzať nové dopravné značky tak, aby bol pripravený na zvýšenie rýchlosti už od 1. októbra 2019.

Ďalším úsekom, ktorý v budúcnosti prichádza do úvahy na otestovanie vyššej rýchlosti, je úsek D1 medzi Trnavou a Trenčínom. Tento však pre vysokú intenzitu dopravy aktuálne dopravná polícia neodporučila zaradiť do testovania.

„Na ďalšom vybranom diaľničnom úseku Prešov - Košice sa uskutočňujú stavebné práce súvisiace so stavbou Budimír - Bidovce. O tom, či bude možné po niektorých úsekoch našich diaľnic jazdiť v budúcnosti rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu, bude možné uvažovať až po dôkladnom preskúmaní správania sa vodičov a odbornej diskusii s políciou,“ dodala hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.​