Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2019, 12:05

Cesta autom do Chorvátska. Ktorá trasa je najlepšia a koľko si počas leta priplatíte?

  • Letná sezóna pomaly začína a s ňou sa v Chorvátsku zvyšujú i diaľničné poplatky (mýto).
  • Koľko vás bude stáť cesta a kadiaľ sa dostanete k moru?
Cesta autom do Chorvátska. Ktorá trasa je najlepšia a koľko si počas leta priplatíte?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Chorvátsko je stále mimoriadne obľúbená letná destinácia mnohých Slovákov, vďaka svojmu krásnemu prostrediu a tiež dostupnosti. Ak totiž autom vyrazíte ráno, už poobede sa môžete opaľovať na niektorej z pláží.

Ak hľadáte najideálnejšiu trasu a prehľad poplatkov, ktoré na vás počas cesty čakajú, ste na správnom mieste. Prinášame vám aj jeden malý tip, nakoľko si môžete vďaka šikovnej kalkulačke portálu chorvátsko.travel vypočítať približnú cenu priamo vašej cesty vrátane paliva.

Cesta cez Maďarsko

Za vzor si zoberieme napríklad počiatočný štart z Bratislavy a cieľ si stanovíme na chorvátsku Rijeku. Najideálnejšia trasa je nielen podľa Google, ale i podľa osobnej skúsenosti, práve cez Maďarsko. Približne 540 kilometrová trasa by vám mala zabrať menej ako šesť hodín (5:45) a postačí, ak si zakúpite maďarskú diaľničnú známku.

Podľa platného cenníka vás bude (do 3,5 tony a siedmich miest) stáť na deväť dní 3 500 HUF (10,99 eur), na jeden mesiac je to 4 780 HUF (15 eur) a na rok je to 42 980 HUF (134,90 eur). Najjednoduchšie je ísť už z Bratislavy po diaľnici smer Budapešť. Diaľničná známka sa dá zakúpiť aj priamo na slovensko-maďarských diaľničných hraniciach pri Rajke smer Budapešť, no nespoliehajte sa na platbu kartou a pripravte si hotovosť (eurá).

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.