Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2019, 14:47

Česko pripravuje veľké zmeny. Od roku 2021 chce zrušiť diaľničné nálepky

Česko od roku 2021 zruší diaľničné nálepky pre osobné autá a nahradí ich elektronickou známkou.

Česko pripravuje veľké zmeny. Od roku 2021 chce zrušiť diaľničné nálepky
Zdroj: iDNES.cz/Aneta Čapková

Od roku 2021 nebudú v susednom Česku existovať diaľničné nálepky. Vodiči osobných vozidiel tak budú platiť mýtne výhradne elektronicky prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo internetu.

Česká vláda sa rozhodla, že predloží v parlamente príslušný zákon, uviedli v utorok české médiá. Prechod na elektronické diaľničné známky by mal zvýšiť výnosy z mýta a znížiť náklady.

Ceny sa nemenia

Platba mýta bude viazaná na štátnu poznávaciu značku (ŠPZ) vozidla a kontrolovať sa bude pomocou kamier.

Ministerstvo dopravy predpokladá, že príjmy z diaľničných známok pre osobné autá v porovnaní so súčasnosťou stúpnu o 220 miliónov Kč (8,55 milióna eur) ročne, naopak, náklady by mali klesnúť až o 120 miliónov Kč. V roku 2017 vybral český štát na mýtnom pre osobné autá vyše päť miliárd Kč.

Zmeny sa však cien diaľničných známok nijak nedotknú - ročná známka bude aj naďalej za 1 500 Kč (58 eur), mesačná 440 Kč (17 eur) a 10-dňová diaľničná známka bude stáť 310 Kč (12 eur).

Podľa českého ministra dopravy Daniela Ťoka nový systém umožní vyberať mýto aj len pre jednotlivé regióny. To by bolo potom pre vodičov lacnejšie než paušálna platba pre celú Českú republiku.

Novela prinesie výrazné zmeny

Okrem toho sa v Česku spomína aj návrh novely zákona o premávke, ktorá má meniť pokutovanie a tiež bodový systém. Vodičovi bude hroziť po druhom porušení závažného priestupku odobranie vodičského preukazu na jeden rok.

Zvýšiť by sa mali aj niektoré fixné blokové pokuty, avšak na druhú stranu sa pokuty za menej vážne priestupky pre vodičov znížia. V novele sa taktiež spomína skúšobná doba pre vodičské preukazy.