Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2018, 11:25

Ďalší zákaz vjazdu dieselov. Od leta sa nedostanete ani do okolia francúzskej metropoly

K množstvu veľkomiest s obmedzeným vjazdom dieselových áut sa už čoskoro pridá ďalšie mesto. Tentokrát pôjde o francúzsku metropolu, respektíve jej neďaleké okolie.

Ďalší zákaz vjazdu dieselov. Od leta sa nedostanete ani do okolia francúzskej metropoly
Zdroj: Youtube (Ilustračná snímka)

Do okolia francúzskej metropoly sa už od júla budúceho roka nebudú môcť dostať staršie dieselové automobily. Rozhodla o tom rada oblasti zvanej Veľký Paríž, čo je región zahŕňajúci hlavné mesto a tiež priľahlé departementy.

Opatrenie, ktorého hlavným cieľom je obmedziť znečistenie ovzdušia, sa dotkne dieselových vozidiel starších ako 18 rokov, informovali francúzske médiá.

Tieto vozidlá nebudú mať povolenie vchádzať do regiónu ohraničeného diaľnicou A86, ktorá vedie okolo hlavného mesta a od jeho centra je vzdialená osem až 16 kilometrov. V oblasti sa nachádza celkom 79 obcí a žije tam až 5,64 milióna obyvateľov.

Vedenie Paríža už podobné opatrenia pre dieselové vozidlá staršie ako 13 rokov schválila skôr, platiť pritom budú taktiež od budúceho leta. Avšak dieselové autá zaregistrované do roku 2001 do samotnej metropoly nesmú vchádzať už teraz, pripomenul server BMFTV.

Norma sa podľa denníka Le Parisien dotkne približne 700-tisíc dieselových vozidiel. "Dajú sa tak čakať veľké protesty a mnohým domácnostiam to spôsobí problémy," napísal denník na svojom webe.

Pripomenul, že Paríž a jeho okolie v roku 2024 plánujú zakázať vjazd všetkým dieselovým autám a do roku 2030 by sa mal zákaz rozšíriť na všetky autá so spaľovacími motormi, teda aj na tie benzínové.

Organizácia na ochranu životného prostredia tvrdí, že zákaz vjazdu starších dieselov, ktoré sú z veľkej časti zodpovedné za škodlivé emisie, je najrýchlejšou cestou k zlepšeniu ovzdušia. V rámci boja proti znečisteniu obmedzilo prevádzku áut s naftovým motorom množstvo významných európskych miest vrátane Berlína a Londýna.

​Nedávno sme vás pritom informovali o vyjadrení nemeckého experta, podľa ktorého je celý systém šírenia zákazov vjazdu dieselových áut v Nemecku založený na chybe.

Okrem toho sú podľa neho tiež zle osadené senzory na meranie emisií, kvôli čomu vznikajú nesprávne skreslené hodnoty. Viac sa môžete dočítať v článku TU.