Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2022, 00:00

Dôležitosť absentujúcich čipov je pre autá obrovská. Chýbajú aj pre svetlá, okná či displeje

Automobilový sektor, ale nielen ten, aktuálne trápi nedostatok polovodičov. Ten spôsobuje problémy s výrobou a naťahuje dodacie lehoty pre zákazníkov, čo sú tieto čipy zač?

Dôležitosť absentujúcich čipov je pre autá obrovská. Chýbajú aj pre svetlá, okná či displeje
Zdroj: Škoda Auto (Ilustračná snímka)

Moderné automobily sa bez čipov už vlastne nezaobídu. Majú niekedy až nečakane dôležité úlohy. Inokedy prekvapí, aké samozrejmosti majú práve čipy na starosť. Bez nich to už jednoducho v moderných autách nejde, sú všade, píše iDNES.cz. Ale ako vyzerajú?

„Čipy samotné majú mnoho podôb a platí to aj pre tie využívané v automobiloch. Môže ísť o úplne jednoduchú súčiastku, ktorá obsahuje jeden jediný tranzistor, ale aj zložitý integrovaný obvod, ktorý riadi náročný systém,“ vysvetľuje Marek Jancák, vedúci výroby vozidiel Škoda Auto.

Vo vozidlách mladoboleslavskej značky sa vyskytujú takmer všetky druhy čipov, snáď až na tie najvýkonnejšie. „Vzhľadom k decentralizovanému systému v moderných automobiloch nedosahujú napríklad čipy pre riadiace jednotky taký výkon ako pri počítačoch alebo špičkových mobilných telefónoch. Nie je to ani potrebné,“ vysvetľuje Jancák.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.