Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2018, 10:40

Šoférujete po nočnej? Pozor na nečakanú únavu, môže prísť takmer kedykoľvek

  • Nie každý má šťastie a pracuje osem hodín denne, päť dní v týždni. Veľa ľudí pracuje aj v noci. Samotná nočná práca je pre organizmus vyčerpávajúca.
  • Potom sa pracujúci ešte musia dostať domov. Sadajú si teda často za volant.
Šoférujete po nočnej? Pozor na nečakanú únavu, môže prísť takmer kedykoľvek
Zdroj: HN/Radoslav Petrík (Ilustračná snímka)

Nie každý má šťastie a pracuje osem hodín denne, päť dní v týždni. Veľa ľudí pracuje aj v noci. Samotná nočná práca je pre organizmus vyčerpávajúca. Potom sa pracujúci ešte musia dostať domov. Sadajú si teda často za volant.

Sám patrím medzi ľudí, ktorí pracujú aj v noci. Cesta z práce na byt je väčšinou v pohode. Niekedy však idem rovno z práce na východ Slovenska. Inak sa mi ide za pekného slnečného dňa, inak keď je pod mrakom, za dažďa.

Samozrejme, záleží aj na náročnosti pracovnej zmeny. Za priaznivých predpokladov naozaj nemám problém sadnúť a ísť.

Ak sa však na konci zmeny necítim dobre, a pociťujem hoci len najmenší náznak únavy, radšej volím cestu takzvaných posteľoviec, aspoň na dve-tri hodiny.

Blíži sa jeseň, počasie býva vrtkavé, a vaša cesta sa preto môže nečakane natiahnuť. Potom už naozaj nemusia sily stačiť, stačia následne stotiny sekundy, a nešťastie môže byť na svete.

Nehody z únavy, či mikrospánku sa nestávajú len počas noci. Mimoriadne kritické sú rána a mikrospánok vás môže dokonca dobehnúť aj počas samotného dňa.

Nepodceňujte únavu za volantom. Tí, ktorí sa necítite byť v optimálnej fyzickej kondícii a rozhodnete sa šoférovať, robte si aspoň časté prestávky.

Ďalšou, aj keď nie celkom ideálnou možnosťou, je zverenie auta inému vodičovi. Ten však na tom môže byť ešte horšie, ako vy sám. Dokonca aj jeho vodičské schopnosti na tom môžu byť horšie.

Viac rád nájdete vo videu nižšie:

Zapamätajte si teda jedno. Ak jazdíte aj napriek únave, riskujete nielen váš život, ale aj život ostatných, nevinných ľudí v cestnej premávke.

S únavou a mikrospákom klesá koncentrácia, padajú viečka, stráca sa kontakt s realitou, a aj na ten najmenší podnet na ceste nemusíte vôbec zareagovať, poprípade zareagovať správne.

Pri mikrospánku sa auto stane akousi neriadenou strelou. Vodič len málokedy siahne po brzde.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.