Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2018, 10:44

Uber chce zmeniť svoje zameranie. Automobily už budú druhoradé

Známy poskytovateľ alternatívy k taxislužbám plánuje zmeniť svoj hlavné zameranie z automobilov viac na iný druh dopravy.

Uber chce zmeniť svoje zameranie. Automobily už budú druhoradé
Zdroj: REUTERS/Kai Pfaffenbach

Americký poskytovateľ alternatívnej taxislužby Uber sa plánuje vo väčšej miere sústrediť na iný druh dopravy a odsunúť automobily na vedľajšiu koľaj. Chce tak urobiť aj napriek tomu, že sa to môže odraziť v ďalšom zhoršení finančných výsledkov, uviedol šéf podniku Dara Khosrowshahi. Individuálny spôsob dopravy je podľa neho pre pohyb v centrách miest vhodnejší.

"Počas dopravnej špičky je veľmi neefektívne, aby tona kovu prevážala jednu osobu desať blokov," povedal Khosrowshahi v rozhovore s listom Financial Times. "Krátkodobo to možno pre nás nie je finančnou výhrou, ale z hľadiska dlhodobej stratégie si myslíme, že to je presne to, kam chceme smerovať," dodal.

Zameranie má prejsť na elektrické bicykle či kolobežky. Elektrobicykle spoločnosť pridala do svojej aplikácie tento rok vo februári, v apríli potom prevzala ich výrobcu, firmu Jump.

Bicykle Jump sú teraz k dispozícii v ôsmich mestách v Spojených štátoch, vrátane New Yorku a Washingtone, onedlho by však táto služba mala byť spustená aj v Berlíne. Firma sa tiež spojila s výrobcom elektrických kolobežiek Lime.

Riaditeľ Khosrowshahi pripustil, že jazdy na bicykloch prinesú podniku menej peňazí než rovnaké cesty autom, predpokladá však, že zákazníci budú túto aplikáciu využívať na kratšie cesty a tiež častejšie, čo by mohlo pokles príjmov kompenzovať.

Vodiči, ktorí budú na novej stratégii tiež stratoví, by potom mali profitovať z lukratívnejších dlhších ciest. Krátkodobé straty sú podľa šéfa Uberu potrebné na dosiahnutie dlhodobých cieľov. S tým súvisia aj snahy vytlačiť automobilovú dopravu z mestských centier.

Spoločnosť Uber, ktorá vlani vykázala stratu 4,5 miliardy dolárov, je pritom pod tlakom, aby zlepšila svoje finančné výsledky pred očakávaným vstupom na burzu. Zisky z podnikania v taxislužbe rastú, ale náklady na expanziu do nových oblastí, ako je zdieľanie bicyklov a dodávky potravín, stratovosť prehĺbili.

Pozrite si tiež poslednú jazdu s Uberom predtým, než začiatkom roka ukončil svoju činnosť na Slovensku:

​​Na niektorých trhoch hospodárenie firmy poznamenáva aj tlak regulačných úradov. Napríklad rada mesta New York tento mesiac rozhodla, že na obdobie jedného roka zastaví vydávanie licencií zdieľaným taxislužbám a pre podobný krok sa vyslovil aj starosta Londýna.

Na území Slovenska Uber začiatkom roka "pozastavil" svoju činnosť kvôli problémom s legislatívou a vzhľadom na rozhodnutie okresného súdu v Starom Meste. O návrate obľúbenej alternatívnej dopravy zatiaľ nepadlo ani slovo, obyvatelia nielen Bratislavy sú tak odkázaní na využívanie MHD, klasickej taxislužby či aplikácií ako Hopin či Taxify.