Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 11:01

Trend, ktorý ohrozuje chodcov. Toto video si musia pozrieť všetci cyklisti, tvrdí polícia

Hovorkyňa KR PZ v Bratislave vo videu informuje, či môžu podľa zákona cyklisti jazdiť po chodníkoch či priechodoch pre chodcov.

Len nedávno sme vás informovali o jednoduchých pravidlách, ako má vodič automobilu správne obiehať cyklistu na ceste. Disciplinovanosť je tu totiž veľmi dôležitá, nakoľko cyklisti a chodci sú v premávke najzraniteľnejší a pri strete s vozidlom ťahajú rozhodne za kratší koniec.

Polícia Slovenskej republiky sa preto rozhodla na sociálnej sieti Facebook zverejniť video, ktorým apeluje na všetkých cyklistov. 

"Cyklisti najčastejšie porušujú osobitné ustanovenia o cyklistoch, namiesto cestičky pre cyklistov alebo pravého okraja vozovky, jazdia cyklisti po chodníkoch alebo na bicykli prechádzajú cez priechod pre chodcov. Takouto jazdou nielen že ohrozujú, ale aj obmedzujú seba a chodcov," povedala Lucia Mihalíková, policajná hovorkyňa KR PZ v Bratislave.

Takúto jazdu polícia zaznamenala hneď niekoľkokrát len v priebehu pár minút aj na dvoch frekventovaných križovatkách v Bratislave.

Využívanie priechodu pre chodcov, rovnako ako chodníkov, je povolené výhradne chodcom, pričom ostatní účastníci cestnej premávky majú jeho využívanie zakázané. Cyklista ich teda môže využívať jedine vtedy, ak bicykel tlačí vedľa seba a ide pešo.

Zdôrazňujeme, že na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je, alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky, dopĺňa Mihalíková.

Cyklista môže využívať aj pravú krajnicu vozovky, avšak len vtedy, ak sa tým neohrozujú či neobmedzujú chodci. Samozrejme, v meste je potrebné využívať (v prípade cyklistov do 15 rokov) tiež ochrannú prilbu a mimo obce sa táto povinnosť vzťahuje na všetkých cyklistov.

Polícia tiež zdôrazňuje, že cyklisti by sa mali na cestách správať disciplinovane, venovať pozornosť jazde a byť pripravený reagovať na rôzne nepredvídateľné situácie. Obchádzanie výtlkov, poklopov kanálov či kaluže, by si nemali nechávať na poslednú chvíľu.