Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2018, 10:48

Na slovenských diaľniciach pribudnú nové radary. Má to však háčik

  • Zvýšeniu bezpečnosti majú pomôcť nové prenosné radary, ktoré vysúťažila Národná diaľničná spoločnosť.
  • Ich celkový počet je 32 kusov a každé stredisko bude mať k dispozícii dva.
Na slovenských diaľniciach pribudnú nové radary. Má to však háčik
Zdroj: NDS

Včerajším dňom spustila Národná diaľničná spoločnosť na Slovensku nový "projekt". Od začiatku augusta totiž začne diaľničná spoločnosť podľa potreby využívať prenosné radary na diaľniciach či rýchlostných cestách. Celkovo má pomôcť zvýšiť bezpečnosť až 32 kusov týchto radarov.

Ich úlohou je nielen zvýšiť celkovú bezpečnosť širokej motoristickej verejnosti na cestných komunikáciách - diaľniciach a rýchlostných cestách, ale tiež zvýšiť bezpečnosť samotných zamestnancov NDS pri ich činnostiach na týchto cestách.

Menej nehôd pri obmedzeniach 

„Pracovníci NDS pôsobia denne priamo v teréne, či už pri štandardnej údržbe alebo pomáhajú pri zabezpečovaní mimoriadnych situácií. Každý ľudský život je nenahraditeľný, preto je našou prioritou zvyšovať bezpečnosť našich zamestnancov a všetkých motoristov. Prednedávnom sme v tejto súvislosti začali využívať nový bezpečnostný prvok v podobe mobilných výstražných prahov a ďalším z technických opatrení na zvýšenie bezpečnosti sú radary na monitorovanie rýchlosti,“ vysvetlil prevádzkový riaditeľ NDS Branislav Sidor.

Spoločnosť predpokladá, že využívanie radarov zníži riziko dopravnej nehody v úseku s obmedzeniami medzi štandardne označenými vozidlami NDS v statickom stave a pohybujúcimi sa vozidlami v bežnej premávke.

Meria, no nepokutuje

"Zariadenie zobrazí vodičovi rýchlosť alebo informuje ostatných o rýchlosti predchádzajúcich vozidiel vo vzdialenosti približne sto metrov pred pracoviskom," vysvetlil Sidor. Vodičov poteší fakt, že radary teda budú fungovať na podobný spôsob, ako tie v rôznych dedinách či mestách po Slovensku.

Slúžia výhradne informačne a pokuta vodičom v tomto prípade hroziť nebude, nakoľko NDS nemá na takýto úkon ani potrebné kompetencie.

To však pre šoférov neznamená, že nemajú dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť na danom úseku. Ako informuje Národná diaľničná spoločnosť, každé stredisko by malo získať k dispozícii dva kusy nových radarov, pričom využívať sa majú od 1. augusta 2018.