Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 10:45

Spaľovacie motory nekončia. Aj v roku 2040 ich bude v Nemecku stále väčšina

  • Ešte aj v roku 2040 budú v Nemecku, napriek súčasnému boomu alternatívnych pohonov, jazdiť dve tretiny automobilov na spaľovací motor.
  • Čisto na elektrinu ich potom bude 20 percent.
Spaľovacie motory nekončia. Aj v roku 2040 ich bude v Nemecku stále väčšina
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Predpokladá sa tak prognóza energetickej spoločnosti ExxonMobil, ktorá bola včera zverejnená v Hannoveri. Celkovo sa má v uvedenom roku na nemeckých cestách vyskytovať 46 miliónov osobných áut.

Spotreba energie pri rastúcom výkone hospodárstva pritom o poznanie klesne. "Energiu využívame stále efektívnejšie, takže v roku 2040 bude v Nemecku potrebné o tretinu menej primárnej energie ako dnes," povedal šéf nemeckého predstavenstva ExxonMobil Florian Barsch.

Hlavným zdrojom tejto energie bude v krajine od roku 2030 zemný plyn. Spolu s minerálnymi olejmi budú dodávať viac ako 60 percent energie.

Dieselová technológia a minerálne oleje zostanú pre dopravu aj naďalej potrebné, napriek všetkým diskusiám o ich budúcnosti. Nafta bude ešte v roku 2040 určujúca predovšetkým pre nákladnú dopravu, ktorá by v uvedenom období mala v Nemecku narásť asi o štvrtinu.

Podiel obnoviteľných zdrojov energie sa zvýši o 30 percent a bude pokrývať štvrtinu spotreby energií v Nemecku. Dvojnásobne sa do roku 2040 zvýši v rámci energetického mixu príspevok veternej energie, fotovoltaiky a solárnej tepelnej energie, uvádza štúdia.