Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2018, 10:55

Polícia sa snažila prevychovať vodičov v Bratislave. Nevedia využívať jazdné pruhy

  • Ďalší prípad blokovania premávky vodičom, vďaka ktorému následne vznikajú obrovské kolóny.
  • Polícia sa rozhodla situáciu riešiť priamo na mieste a šoférom naznačovali, aby využili oba jazdné pruhy.

Nedávno sme vám priniesli v poradí už druhý článok, v ktorom na autokamere vodič zachytáva iného šoféra, ktorý blokuje premávku. Táto situácia sa stala opäť pri odbočovaní z Einstainovej na most Apollo a išlo o rovnaký scenár ako v minulosti.

K dispozícii sú tu dva jazdné pruhy v dĺžke asi 200 metrov z Einstainovej na most Apollo, ktoré majú skracovať dĺžku kolón v ranných či poobedných špičkách, kedy by autá zasahovali až do ďalších križovatiek a obmedzovali tak premávku.

Označenie, vďaka ktorému by si vodiči mali uvedomiť správne radenie, je namontované správne. Na konci dvojice pruhov nastáva striedavé radenie (zipsovanie), o ktorom informuje aj dopravná značka C30 Striedavé radenie. Vodiči teda majú využívať oba jazdné pruhy a na konci sa striedavo radiť do pruhu priebežného.

Zdroj: Facebook/Polícia SR

​Realita je však stále iná a vodiči zostávajú po celý čas v pravom priebežnom jazdnom pruhu, pričom ten ľavý je často úplne prázdny. Nielen že tak obmedzujú dopravu na iných križovatkách z dôvodu dlhých kolón, ale niektorí si dokonca trúfajú aj na hazardovanie a "vybrzďovanie" ostatných vodičov, ktorí chcú využiť ľavý jazdný pruh.

Množstvo tvrdení v diskusiách z predchádzajúcich článkov, prípadne priamo pod videami na Facebooku Polície Slovenskej republiky potvrdzuje, že niektorí vodiči neovládajú pravidlá cestnej premávky, ostatní vodiči ich vraj "zákerne predbiehajú" a následne sa ich snažia úmyselne "vyškoliť" blokovaním.

Vznikajú tak kolízne situácie, stúpa agresivita a polícia sa preto rozhodla zakročiť. V ich najnovšom videu s touto tématikou vidíme ďalšieho "školiteľa" a potom priebeh policajnej akcie. Snahou bolo zamedziť vzniku podobných nebezpečných situácií a osobne vodičom predviesť, že ľavý jazdný pruh môžu bezpečne využívať.

Paradoxom je potom porovnanie rovnako vystavaných ciest s dvojicou pruhov, umiestnených dokonca hneď vedľa seba. Jedna dvojprúdová cesta so striedavým radením absolútne nefunguje a pri druhej prebieha všetko úplne v poriadku.

Ohrozovanie vodičov takým spôsobom, aký bol prezentovaný v minulých článkoch a rovnako aj v dnešnom, sa pritom môže pokutovať sumou 50 až 100 eur. V správnom konaní môže takýto blokujúci vodič dokonca prísť o vodičský preukaz.