Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2018, 10:15

​Dnes končia vodičom ročné diaľničné známky. Kde kúpiť novú a za koľko?

Dnes je posledný januárový deň a teda tiež posledný deň platnosti ročných diaľničných známok.

​Dnes končia vodičom ročné diaľničné známky. Kde kúpiť novú a za koľko?
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Motoristi, ktorí si zakúpili v minulom roku ročnú diaľničnú známku, by si mali dať pozor. Ročné diaľničné známky 2017 totiž platia len do 31. januára 2018. Na kúpu novej je teda najvyšší čas, ak je potrebná.

Vodiči si môžu známky zakúpiť na diaľničných hraničných priechodoch a na čerpacích staniciach. Tie budú v prípade dostupnosti predaja označené logom "eznamka". Taktiež si ju môžete kúpiť priamo prostredníctvom internetového portálu www.eznamka.sk či pomocou mobilnej aplikácie s názvom "eznamka".

Diaľničná známka musí byť uhradená pre vozidlo, respektíve aj pre prípojné vozidlo v prípade jazdnej súpravy s celkovou prípustnou hmotnosťou nad 3,5 tony.

Národná diaľničná spoločnosť odporúča motoristom poriadne si skontrolovať správnosť zadaného EČV, rovnako ako aj všetkých ostatných údajov. Dôležité je tiež nepomýliť si druh diaľničnej známky (na vozidlo, prípojné vozidlo) a aj jej typ.

Výnimkou je ZŤP

Motoristi, ktorí sú držiteľmi parkovacích preukazov ZŤP môžu rovnako ako v minulých rokoch, tak aj v roku 2018 využívať spoplatnené úseky diaľníc a rýchlostných ciest bezplatne.

Existujúce registrácie vozidiel oslobodených od úhrady zostávajú v platnosti a o ich registráciu netreba žiadať opätovne, pokiaľ náležitosti ich žiadosti o oslobodenie od úhrady diaľničnej známky zostali nezmenené počas trvania oslobodenia.

V prípade akejkoľvek zmeny je potrebné podať novú žiadosť o oslobodenie prostredníctvom spomínaného portálu, respektíve na vybraných obchodných miestach v krajských mestách Slovenska.

Ceny zostávajú nezmenené

Ročná diaľničná známka platí od 1. januára 2018 (alebo odo dňa jej úhrady zákazníkom v roku 2018) do 31. januára 2019. Diaľničná "mesačná" známka je platná 30 dní, vrátane odo dňa určeného zákazníkom. Diaľničná známka na 10 dní je platní 10 dní vrátane odo dňa určeného zákazníkom.

Cenník diaľničných známok pre rok 2018:

  • Ročná diaľničná známka - 50 eur
  • "Mesačná" 30-dňová diaľničná známka - 14 eur
  • 10-dňová diaľničná známka - 10 eur