Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2021, 11:32

Od marca čakajú vodičov veľké zmeny. Pozor na cyklistov i parkovanie na chodníku

Bezpečnosť na cestách by sa mala už čoskoro zlepšiť. Zákonodarcovia ešte vo štvrtok schválili novelu zákona z dielne koaličných poslancov o cestnej premávke.

Za takéto parkovanie by mal prísť trest. Jeden a pol metra pre chodcov nie je zjavne dodržaných.
Zdroj: Archív HN

Slovenskí vodiči by sa mali pripraviť na príchod zmien, ktoré ich čakajú už o niekoľko mesiacov. Stojí za nimi schválená novela zákona o cestnej premávke, ktorá upravuje napríklad zaužívaný zvyk mnohých šoférov nielen vo veľkomestách a taktiež chce nadobudnutím účinnosti zvýšiť bezpečnosť cyklistov.

Cieľom novely má byť jasné definovanie a spresnenie bočného odstupu vozidiel pri predbiehaní zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Konkrétne ide o predbiehanie cyklistov, ale taktiež aj chodcov či užívateľov stále populárnejších kolobežiek. Okrem toho sa naplánovalo zlepšiť verejný priestor a z chodníkov odstrániť parkujúce vozidlá.

Novela bola schválená drvivou väčšinou, kedy za prijatie zahlasovalo 133 zo 134 prítomných zákonodarcov. Novinka prešla druhým aj tretím čítaním, odobrená bola samotnou políciou Slovenskej republiky a aby sa obce i príslušníci polície stihli na zmeny pripraviť, nadobudnúť má platnosť od 1. marca 2022. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.