Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2017, 17:05

Absolútna neschopnosť. Takto reagovali vodiči na prichádzajúce hasičské auto

Nedávne video z Českej republiky ukázalo, že vodiči nevedia, ako reagovať na krízové situácie. 

Absolútna neschopnosť. Takto reagovali vodiči na prichádzajúce hasičské auto
Zdroj: YouTube

Stačí, že prejdete cez hranice vedľa do Rakúska a každá jedna zápcha na diaľnici má špeciálne pravidlá. Vodiči automaticky nechávajú voľné miesto na prejazd záchranných zložiek. Vyučujú ich to v autoškole, vo videách alebo dopravných značkách pri cestách. 

Na Slovensku nič podobné nemáme (jednoducho musíte umožniť prejazd) a v Česku existuje pravidlo o núdzovom pruhu už viac ako 10 rokov. 

Video, ktoré nedávno zverejnil Týdeník Policie ukazuje, že dostať sa k nehode na diaľnici je malý hlavolam. Vodiči sa po chvíli rozostúpili absolútne chaoticky, čakali a hasiči sa zbytočne cestou zdržali. 

Na videu sa však dá vysledovať problém, ktorý to mohol spôsobiť. Nie každý vodič vie, že v Českej republike totiž platí, že pri troj a viac pruhovej diaľnici sa rozostupuje úplne inak ako v Rakúsku či Nemecku.

Prakticky je to presne opačný systém. Pravý krajný pruh sa tlačí na pravú stranu a všetky ostatné doľava. Rovnako, ako si môžete všimnúť na začiatku videa. Systém rozostúpenia áut fungoval správne a potom nastal chaos.

Autom, ktoré pruh rozdelilo, bol Volkswagen Passat so slovenskou poznávacou značkou, ktorý „zrejme chcel“ ísť podľa systému, ktorý platí v Rakúsku a Nemecku. 

Problém pri núdzových pruhoch sú často zahraniční vodiči, ktorí nepoznajú pravidlá v danej krajine. Čo sa pravdepodobne ukázalo aj na videu. Jednoducho Česká republika nemá prevzatý „rakúsky model“, ktorý môžete občas vidieť aj na slovenských diaľniciach. 

A keďže čoraz viac ľudí cestuje po Európe aj autom a chystá sa v budúcnosti spojenie mýtnych systémov, mohla by EÚ zovšeobecniť aj takéto pravidlo.