Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2021, 14:31

Smrtiaci problém zachraňujúcich prvkov. Úrady skúmajú 30 miliónov áut na chybné airbagy

Majiteľom áut v USA hrozí riziko zranenia kovovými úlomkami po vystrelení airbagov. Evidované sú už stovky poranení a desiatky úmrtí.

Smrtiaci problém zachraňujúcich prvkov. Úrady skúmajú 30 miliónov áut na chybné airbagy
Zdroj: iDnes.cz (ilustračná snímka)

Americký Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky začal skúmať 30 miliónov áut pre podozrenie na chybné airbagy Takato.

Vozidlá vyrobilo celkom zhruba 20 automobiliek, uviedla s odkazom na vládny dokument agentúra Reuters. Vyšetrovanie zatiaľ nie je verejné, ale výrobcovia o ňom boli upovedomení.

Problém by sa mohol týkať amerických vozidiel vyrobených od roku 2001 až do roku 2019. Sú medzi nimi napríklad modely od spoločností Honda, Ford, Toyota, General Motors, Nissan, Subaru a Tesla.

Okrem toho taktiež autá značiek Ferrari, Nissan, Mazda, Daimler, BMW, Porsche, Jaguar Land Rover vo vlastníctve Tata Motors či Chrysler, ktorý je dnes súčasťou skupiny Stellantis. 

Vyšetrovatelia sa zamerajú tak na vozidlá, ktorým boli dotknuté airbagy nainštalované pri výrobe, ako aj na niektoré airbagy používané pri opravách, keď sa vozidlá zvolávali, uvádza dokument.

​Nejde pritom o zriedkavý problém. V Spojených štátoch sa za posledných 10 rokov zvolávalo viac ako 67 miliónov vozidiel s airbagmi od japonskej spoločnosti Takato. Na celom svete ich potom bolo podrobených vyšetrovaniu cez sto miliónov. Išlo o najväčšiu takúto akciu v histórii vôbec.

A v čom spočíva zvolávacia akcia? Dôvod je skutočne vážny. Problémové zariadenia totiž môžu v niektorých prípadoch vystreľovať smrtiace kovové úlomky. V súvislosti s chybnými airbagmi Takato už bolo zaznamenaných najmenej 28 úmrtí vrátane 19 v USA a viac ako 400 zranení.