Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2021, 11:30

Fenomén Toyota. V kríze ide neohrozene vpred, teraz stavia mesto budúcnosti​

  • Víťazom všetkého, čo sa dnes hlavne v európskom autopriemysle deje, je Toyota.
  • Konkurencia znáša rany, raz sú to európske ekopredpisy, druhýkrát nedostatok čipov z Ázie. A Toyota si ide vlastnú ligu.
Fenomén Toyota. V kríze ide neohrozene vpred, teraz stavia mesto budúcnosti​
Zdroj: Toyota

Čitateľ portálu iDnes.cz Jiří si vyhliadol pre rozrastajúcu sa rodinu osobnú dodávku z produkcie francúzskeho PSA, predávajú ich ako Peugeot Traveller, Citroen Spacetourer a Opel Zafira. Keď oslovil predajcu Opla s tým, že by ho chcel objednať, poslali ho ku kolegom od Toyoty.

Japonská automobilka totiž na základe partnerstva s PSA ponúka svoju verziu rovnakej dodávky, nosí zavedené meno Proace. A prečo nechcel predajca Opla zarobiť? On by chcel, lenže "emisie".

Šialenstvo okolo znižovanie emisií C02 vypúšťaných autami už dávno urobilo z autopriemyslu odbor, kde rozhodne neplatia pravidlá voľného trhu. A pretože veľké až deväťmiestne auto vypúšťa emisií viac než by si predstavitelia z Bruselu predstavovali, snažia sa automobilky také autá zákazníkom nepredávať.

Okrem čisto elektrických automobiliek, ako je Tesla, má emisnú disciplínu najvyššiu práve Toyota. Predáva obrovské množstvo hybridov, áut s pohonom, kvôli ktorému si z nej pred 20 rokmi ostatné značky uťahovali. Lenže, kto sa smeje naposledy ...

A tak predaje nízkoemisných benzínoelektrických modelov Toyoty valcujú všetko. Automobilke ostatné závidia. Tá totiž emisnú bilanciu nerieši, predáva a rastie. Veď bola v Česku v minulom roku v určitých chvíľach štvrtým najväčším predajcom nových áut. A za Jiřího Proace si pripíše ďalšiu čiarku.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.