Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2020, 14:09

Škoda chce postaviť elektromobil menší ako Fabia. Naznačil to nový šéf značky

  • Škoda pracuje na malom elektrickom aute, povedal o nástupcovi batériovej Škody Citigo Thomas Schäfer pre Českú televíziu.
  • "Určite také auto potrebujeme čo najskôr," vyhlásil. Viac sa bude vedieť za dva až tri mesiace.
Škoda chce postaviť elektromobil menší ako Fabia. Naznačil to nový šéf značky
Zdroj: Škoda Auto

"Určite budeme malý elektrický automobil potrebovať a bojujeme za neho," povedal predseda predstavenstva českej značky po sto dňoch vo funkcii, ktorú prevzal v auguste tohto roku od svojho predchodcu Bernharda Maiera.

"V prvých mesiacoch budúceho roka predstavíme novú Fabiu," potvrdil Schäfer a dodal, že v druhej polovici roka 2021 dorazia ďalšie verzie elektromobilu Enyaq, ktorého výroba teraz beží v skúšobnom režime. Bude to ďalšia karosárska verzia vozidla v štýle kupé, píše iDNES.cz.

Najnovším plne elektrickým prírastkom je očakávaný Enyaq iV

Schäfer taktiež potvrdil, že výrazné zameranie Európskej únie na prechod k elektromobilite zasiahlo do plánov značky. "S novou zelenou dohodou (green deal, pozn. red.) a reguláciami nie je žiadna iná možnosť, musíme sa silne orientovať na elektromobily," potvrdil šéf Škody v ČT.

"Budeme sa rozhodovať o celom portfóliu, musíme zvážiť, aké modely budeme potrebovať. Na tom teraz budeme musieť pracovať," vysvetlil. "Je to nákladná zmena, o ktorej sme vedeli," hovorí o prehupnutí na elektromobilitu. "Nie je však iná možnosť, musíme to zmeniť. Teraz sú preteky o to, aby sme to prežili. Budúcnosť proste bude elektromobilová. Znamená to väčšie investície, revíziu plánov," zopakoval.

Jedinou cestou je elektrifikácia

V krátkodobom a strednodobom horizonte podľa Schäfera za elektro alternatíva nie je. Dá sa očakávať príchod ďalších technológií. Môžu sa používať syntetické palivá, plyn a vodík, u neho však vidia perspektívu vo veľkých, skôr nákladných vozidlách.

Schäfer zopakoval, že celý koncern Volkswagen vydá 30 miliárd eur na projekt elektromobility. Emisný cieľ pre tento rok značka splní, dúfa predseda predstavenstva Škody, ktorý bol do Mladej Boleslavi tento rok v lete prevelený z juhoafrického zastúpenia, kde zodpovedal za celý región.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.