Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2020, 14:40

Rolls-Royce príde o špičkový znak luxusu. Nariadenie Európskej únie ho zakazuje

Čoraz viac výrobcov zaraďuje na zoznam príplatkov svetelné prvky ako maska chladiča, lišty, projektory či podsvietený znak. V prípade ikonickej sošky značky Rolls-Royce to však EÚ zatrhla.

Rolls-Royce príde o špičkový znak luxusu. Nariadenie Európskej únie ho zakazuje
Zdroj: Rolls-Royce

Automobily britskej značky Rolls-Royce patria k samotnému vrcholu ponuky na automobilovom trhu a vyznačujú sa pompéznym dizajnom, prvotriednymi luxusnými materiálmi, ikonickými 12-valcovými motormi či špecifickou soškou Spirit of Ecstasy na prednej časti. Tá je schopná ukryť sa v maske chladiča pred rukami vandalov alebo len tak, keď si práve neprajete ju vystavovať na obdiv.

Na ôsmej generácii legendárneho modelu Phantom, športovom modeli Wraith, kabriolete Dawn, off-road modeli Cullinan či predchádzajúcej verzii Rolls-Royce Ghost sa však môžete pýšiť aj jej podsvietenou verziou za zanedbateľný príplatok "len" 3 500 libier (v prepočte zhruba 3 870 eur). Teda, mohli ste.

Európska únia, či už ako pomstu za britský brexit alebo nie, vo svojom nariadení zakázala použitie tejto osvetlenej sošky Spirit of Ecstasy na akomkoľvek modeli značky Rolls-Royce. A dôvod? Vraj vytvára svetelný smog a je v rozpore s bojom voči svetelnému znečisteniu.

Boj za lepší zajtrajšok alebo pomsta?

Trochu nepochopiteľné, naozaj vyžaruje tento malý svetelný detail toľko škodlivých "lúčov", že sa môže rovnať množstvu reklamných obrazoviek všade navôkol?

Zaujímavosťou je aj to, že pri modeloch Škoda E

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.