Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2020, 11:21

Prvé auto​ od svetoznámej dvojice. Predchodcu škodoviek pretvorili do modernej podoby

Nový seriál českej automobilky prináša historické klasiky pretvorené do vízií budúcnosti. Prvým modelom je revolučný automobil Laurin & Klement Voiturette A.

Prvé auto​ od svetoznámej dvojice. Predchodcu škodoviek pretvorili do modernej podoby
Zdroj: Škoda

17. decembra 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement spoločnú firmu, v ktorej začali stavať bicykle, pokračovali motocyklami revolučnej koncepcie a nakoniec sa dostali až k výrobe solídnych automobilov. Z firmy Laurin & Klement sa po čase stala automobilka Škoda, ktorá je v súčasnosti jeden z výrobcov osobných áut s najdlhšou históriou. 

No a čo prvý predchodca dnešných automobilov Škoda? Na úspechy bicyklov a motocyklov nadviazalo na jeseň 1905 prvé vozidlo Laurin & Klement Voiturette A. Vtedajšiu novinku tvoril rebrinový rám a dve tuhé nápravy s pol eliptickými listovými pružinami.

​Na vpredu umiestnený kvapalinou chladený dvojvalec s objemom 1005 centimetrov kubických a výkonom sedem koní (5,2 kW) nadväzovala kužeľová spojka s koženým obložením a trojstupňová priamo radená prevodovka.

Zadné kolesá poháňal u väčšiny vyrobených kusov kardanový hriadeľ, prípadne na želanie reťaze. Obratný automobil dosahoval rýchlosť až 40 kilometrov za hodinu, z ktorej ho zastavilo zošliapnutie pedálu brzdy pôsobiacej na bubon za prevodovkou a zatiahnutie za ručnú páku, spojenú s bubnami zadných kolies. Okrem štandardných drevených mohli zákazníci zvoliť i drôtové kolesá.

Na výber bolo v tom čase aj medzi dvojicou delených a nedelených sedadiel s nadväzujúcim uzavretým priestorom pre batožinu. Výbava na želanie zahŕňala napríklad osvetlenie, strechu a ďalšie prvky. Základná ponuka farieb obsahovala červenú, zelenú, modrú a bielu. Vyrobených bolo celkovo 44 kusov a v podstate to bol aj prvý bestseller automobilky.

Moderné znovuzrodenie

Portál značky Škoda Storyboard spoločne s dizajnérmi Škoda Design pripravil aktuálne seriál Ikony v novom kabáte, kde dizajnéri predstavujú modernú interpretáciu legendárnych vozidiel automobilky. Ako by to inak bolo, ak by sa ako prvý znovuzrodený automobil nepredstavil práve model Voiturette A, prvý z radu automobilov značiek Laurin & Klement a Škoda.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 52% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.