Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2020, 11:06

Vynálezy Škody pre celý svet. Vlani si značka patentovala kolobežku aj "hada"

Škoda podala vlani najviac patentových prihlášok zo všetkých firiem v Česku, pričom väčšina pochádza z technického vývoja a z výroby.

Vynálezy Škody pre celý svet. Vlani si značka patentovala kolobežku aj "hada"
Zdroj: Škoda Auto

Česká automobilka Škoda vlani podala 94 prihlášok vynálezov a úžitkových vzorov - to je najviac medzi českými firmami. A viac než dvakrát viac oproti roku 2017. V absolútnom poradí potom mladoboleslavskej značke patrí druhé miesto, a to za ČVUT v Prahe, píše iDNES.cz.

"Počet patentových prihlášok Škoda sa každý rok zvyšuje," uvádza Tomáš Kotera, hovorca značky."Spoločnosť tak chráni svoje duševné vlastníctvo. Mnohé z týchto inovácií potom nájdu cestu až do sériových automobilov českej značky." Inovácie pochádzajú z rôznych oblastí firmy - väčšinou ich vytvorili tímy z technického vývoja a z výroby.

"Okrem technických inovácií sú medzi patentmi a úžitkovými vzormi aj početné Simply Clever prvky, ktoré sú základom DNA automobilky," komentuje Christian Strube, člen predstavenstva značky pre technický vývoj. Ako chránený úžitkový vzor tak na zozname za minulý rok figuruje skladacia kolobežka umiestniteľná pod podlahu batožinového priestoru. Alebo špeciálne koberce z dutých vlákien.

Štatút zapísaného úžitkového vzoru získala Škoda Auto aj pre osvetlené zámky bezpečnostných pásov vo vozidle. "Tie umožňujú ľahké pripútanie aj pre spolucestujúcich so zrakovým handicapom, alebo uľahčujú manipuláciu s pásmi v tme," komentuje hovorca značky Martin Ježek. Medzi chránená technické riešenia patrí aj takzvaný "had".

Zdroj: Škoda Auto

"Ide o inovatívny spôsob fixácie batožiny alebo nákladu v batožinovom priestore. Had má niekoľko kĺbov, ktoré umožňujú jeho prispôsobenie tvaru predmetu. Vďaka nemu sa v batožinovom priestore dajú prichytiť kufre, škatule alebo tašky s nákupom tak, aby sa počas jazdy nemohli pohnúť a spôsobiť škody. Had sa dá ľahko zložiť a suchým zipsom pripevniť k podlahe batožinového priestoru. Zabráni tak pohybu predmetu okolo vodorovnej aj zvislej osi. Ide tak o jeden z tých riešení, ktoré zákazníci a užívatelia v budúcnosti možno nájdu vo vozidlách Škoda," hovorí Ježek.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.