Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2020, 11:31

Nielen pandémia mení spôsob, akým navrhujeme autá, hovorí šéfdizajnér Kie

Slávny dizajnér Karim Habib sa vlani v septembri rozhodol stať vedúcim dizajnu značky Kia. Sotva sa začal v novom pôsobisku obzerať, udrela na svet pandémia koronavírusu.

Nielen pandémia mení spôsob, akým navrhujeme autá, hovorí šéfdizajnér Kie
Zdroj: Kia

Karim Habib, niekdajší šéfdizajnér BMW a potom šéf dizajnu Infiniti, sa rozhodol v závere minulého roka prejsť ku koncernu Hyundai-Kia, ktorý v posledných rokoch loví (nielen) špičkových dizajnérov po celom svete. Viceprezidenta značky Kia úder pandémie koronavírusu prinútil k zamysleniu, píše iDNES.cz.

"Pandémia v uplynulých mesiacoch zmenila spôsob, akým žijeme, ovplyvní ho však aj do budúcnosti," načrtol svoj názor. Podľa Habiba sa počas krízy stal normou spoločenský odstup a ten sa zrejme premietne ako do pracovných procesov, tak napríklad aj do toho, ako budú dizajnéri navrhovať autá a ďalšie dopravné prostriedky.

"V uplynulých rokoch sa veľkou témou stala zdieľaná ekonomika, zdieľaná mobilita a hromadná doprava. Budeme musieť počkať, ako sa tieto odbory teraz vyvinú, spoločenský odstup je teraz normou a z dlhodobého hľadiska ovplyvní naše správanie," domnieva sa Habib. Podľa neho tak budú musieť automobilky napríklad pochopiť, ako navrhovať vozidlá pre rôzne zdieľané služby, bude potrebné i nanovo pochopiť psychológiu zákazníkov týchto služieb.

Zdroj: Kia

"Všeobecne môžeme premýšľať o uľahčení dezinfekcie interiérov. Môžeme použiť antivírusový povrch? Môžeme interiér dezinfikovať teplom? UV žiarením? Budeme o tom musieť premýšľať a ovplyvní to spôsob, akým navrhujeme autá," dodáva Karim Habib.

Aj bez toho však autá, alebo skôr osobné dopravné prostriedky, čakajú podľa Habiba veľké zmeny. Aktuálna doba je podľa neho pre dizajnérov vzrušujúca aj preto, že je vlastne ťažké vidieť do budúcnosti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.