Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2020, 11:32

​Vírus naučil automobilky vyrábať nielen autá. Pozrite, čo všetko svetoznáme značky produkovali

Automobilky naprieč svetom prispeli v boji s koronavírusom výrobou dielov či kompletných pomôcok pre pacientov i zdravotnícky personál.

​Vírus naučil automobilky vyrábať nielen autá. Pozrite, čo všetko svetoznáme značky produkovali
Zdroj: Luděk Vokáč/iDNES.cz

Vo väčšine svetových automobiliek zastavila koronavírusová pandémia aspoň na istý čas samotnú výrobu vozidiel, teraz sa však pomaly začínajú značky k svojmu pôvodnému programu vracať. Boj proti nebezpečnému koronavírusu však stále pokračuje. Pozrite sa, akými spôsobmi automobilky pomáhali s riešením pandémie a ako bojujú s tým, aby sa ich preteky nestali novým zdrojom nákazy, píše iDNES.cz.

Škoda tlačí respirátory

V podstate zároveň so zastavením výroby alebo ešte pred ním sa vrhli automobilky na pomoc v boji proti koronavírusu. Ako príklad zapojenia automobiliek môže poslúžiť aj česká Škoda Auto, ktorá sa rozhodla v spolupráci s výskumníkmi z ČVUT a inými zainteresovanými stranami pomôcť riešiť akútny nedostatok ochranných pomôcok.

Automobilka vo svojej "tajnej" dielni s 3D tlačiarňami disponuje aj jedným konkrétnym modelom tlačiarne HP, ktorý tlačí metódou Multi Jet Fusion. Práve pre túto technológiu tlače vyvinuli vedci na pôde ČVUT prototyp opakovane využiteľného respirátora, ktorý má chrániť predovšetkým bojovníov v prvej línii, teda najmä zdravotnícky personál. Celá fáza vývoja respirátora CIIRC RP95-3D s úrovňou filtrácie FFP3 od začiatku vývoja po certifikáciu a rozjazd malosériovej výroby trvala len týždeň.

Zdroj: Luděk Vokáč/iDNES.cz

"Na ČVUT zvolili metódu tlače Multi Jet Fusion z polyamidu PA-12. Táto metóda tlače zaistí, že vznikne homogénny materiál, ktorý nemá zreteľné vrstvy a nie je porézny. To je základný predpoklad pre to, aby sa v ňom nedržali vírusy a dal sa dobre dezinfikovať," vysvetlil dôvod pre voľbu technológie tlače David Vaněk, vedúci oddelenia stavby prototypov a modelov českej automobilky.

Po prvotnom ladení prototypov zvládala dielňa tlačiť 60 kompletových dielov pre respiračné masky denne. V automobilke tak vytlačili celkom stovky zostáv štyroch dielov, ktoré tvoria základ masky. Tieto diely následne putovali k firme 3Dees, distribútorovi tlačiarní, na ktorých možno masky tlačiť. Firma zhromažďovala diely od ďalších dodávateľov a postarala sa o finálnu montáž. Distribúciu respirátorov, ktoré možno používať opakovane a opakovane ich dezinfikovať, následne zabezpečilo ministerstvo zdravotníctva ČR.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.