Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2020, 11:24

Zmení koronavírus stratégiu Škody? Ešte tento rok príde očakávaná novinka, hovorí šéf značky

"Príde aj doba po koronavíruse," upozorňuje Bernhard Maier, predseda predstavenstva Škody Auto v exkluzívnom rozhovore pre iDNES.cz, ktorý poskytol v čase pandémie ako jedinému českému médiu; samozrejme virtuálne.

Zmení koronavírus stratégiu Škody? Ešte tento rok príde očakávaná novinka, hovorí šéf značky
Zdroj: Michael Kudela, pre iDNES.cz

Prvý muž automobilky, ktorá je najväčším zamestnávateľom v Česku, hovorí o následkoch pandémie koronavírusu, vplyvu odstávky výroby a výhľadu do budúcnosti.

Ako vám ide práca z domu?
Prekvapivo dobre. Zasadnutia predstavenstva prebiehajú virtuálne, takmer všetky ostatné rokovania prebiehajú online a okrem toho máme ešte e-mail a telefón. Napriek tomu sa už teším na osobné stretnutia, ktoré sú proste nenahraditeľné. Už dnes mnohým z nás chýbajú a určite ich význam teraz prehodnotíme.

Ako ste v prvých dňoch reagovali na krízu súvisiacu s koronavírusom?
V tak mimoriadnej situácii, ako je táto, bolo rozhodujúce konať rýchlo a dôsledne. Okamžite sme zriadili krízový tím, aby sme pozbierali všetky relevantné informácie a nastavili efektívne procesy.

Najvyššou prioritou je pre nás zdravie našich zamestnancov i celej spoločnosti. Z tohto dôvodu sme 18. marca prerušili výrobu vo všetkých troch českých závodoch a prispôsobili tomu aj naše dodávateľské reťazce. Sústredíme sa teraz na to, aby sme dobu výrobnej odstávky efektívne využili a zaistili plynulý opätovný rozjazd výroby. Niektoré činnosti musia bežať ďalej, napríklad naša elektráreň alebo dodávky náhradných dielov. Pokračujeme ďalej tiež na množstve projektov, napríklad vývojových. Veľká časť sa však dá našťastie plniť v režime home office.

Pôvodne sa mala výroba opäť rozbehnúť 6. apríla. Teraz ste odstávku predĺžili až do 20. apríla. Prečo?
Keďže boli predĺžené vládne opatrenia na zastavenie pandémie koronavírusu v Česku i zahraničí, zostávajú aj naše dílerstvá nielen v Českej republike, ale aj v mnohých ďalších krajinách Európskej únie aj naďalej zatvorené. Ani činnosť našich dodávateľských reťazcov a zásobovanie dielov ešte nebolo obnovené. Aj keby sme teraz rozbehli výrobu, chýbali by nám dôležité diely, napríklad z juhoeurópskych krajín. Znovuobnovenie výroby v našich závodoch by sa malo z dôvodu úzkeho prepojenia výrobcov a dodávateľov plánovať v celoeurópskom rozsahu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.