Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2020, 11:10

Vírusom sa "nakazili" už aj autá. Výroba modelov Fiat stojí, Škoda očakáva nedostatok dielov​

Dopady pôsobenia koronavírusu nie sú len na zdravie či pohodlie ľudí, ale taktiež na rôzne priemyselné odvetvia - napríklad i automobilky.

Vírusom sa "nakazili" už aj autá. Výroba modelov Fiat stojí, Škoda očakáva nedostatok dielov​
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Škoda Auto sa kvôli koronavírusu obáva problémov so zásobovaním dielmi vyrábanými v Číne. Automobilky aj ich dodávatelia komponentov, na ktorých sú priamo závislé, potvrdzujú, že situáciu pozorne sledujú a prijímajú núdzové opatrenia.

"Diely sa dodávajú do rôznych závodov firmy, postihnutých ich tak môže byť v prípade nedostatku dodávok viac," uviedol vedúci komunikácie Škoda Auto Tomáš Kotera. Firma tiež zamestnancom odporúča, aby zvážili nutnosť všetkých svojich pracovných ciest do zahraničia. Kvôli koronavírusu sa tohtoročná výročná tlačová konferencia firmy uskutoční iba online, píše iDNES.cz.

"V súvislosti s koronavírusom ponechávajú niektorí naši čínski dodávatelia svoje závody naďalej zatvorené alebo v nich výrobu pomaly rozbiehajú," povedal Kotera. "To môže viesť k prípadnému nedostatočnému zásobovaniu dielmi a subkomponentmi vyrábanými v Číne," uviedol.

Diely vyrábané v Číne sa dodávajú do závodov automobilky, kde sa následne montujú do áut. Čo by prípadný výpadok dodávok spôsobil, Kotera neuviedol. "U príslušných dodávateľov naďalej pozorne sledujeme denný vývoj a priebežne vyhodnocujeme možné riziká pre výrobu vozidiel," dodal.

Fiat už v Taliansku nevyrába

Taliansko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) kvôli koronavírusu dočasne zastavuje prevádzku v niektorých talianskych závodoch. Nedostatok dielov z Číny už zastavil vo februári výrobu v srbskej továrni Fiatu. "Niekoľko tímov expertov sleduje situáciu," komentoval hovorca Fiat Chrysler Mike Palese. "Sú v nich najmúdrejší ľudia, ktorí sa snažia tieto problémy vyriešiť."

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.