Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2020, 14:40

Toyota verí najmä hybridom. Prečo zatiaľ obchádza elektromobily?

Niektoré automobilky budú mať s príchodom roku 2021 veľké problémy - dôvodom sú nižšie emisné limity, ktoré nesplní v podstate žiadna značka.

Toyota verí najmä hybridom. Prečo zatiaľ obchádza elektromobily?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Témou dneška je v automobilovom svete nepochybne spotreba, emisie a splnenie stanovených emisných limitov. Práve tie začnú, prípadne už pomaly začínajú, spôsobovať automobilkám značné problémy. Ak totiž nedosiahnu v budúcom roku hodnotu 95 gramov CO2 na kilometer, budú musieť platiť vysoké pokuty. 

Pre niektorých výrobcov budú predpokladané pokuty predstavovať aj niekoľko stonásobok prevádzkového zisku z roku 2018, iných to zasiahne len okrajovo a niektorí to dokonca ani v podstate nepocítia. Medzi posledných menovaných však patrí jedine Toyota. Tá už roky spolieha na hybridy a jej stratégia sa zdá byť veľmi úspešná.

Podľa analýz a predpokladov agentúry AP Consulting totiž zaplatí len 18 miliónov eur, čo predstavuje iba 0,1 percenta jej prevádzkového zisku z roku 2018. Celkovo zaplatia všetky automobilky dokopy vyše 14 miliárd eur na sankciách za prekročenie emisného limitu, ktorý nesplní podľa predpokladov žiadna.

V roku 2019 dosiahla automobilka Toyota na Slovensku trhový podiel 5,1 percenta a pokračuje tak v každoročnom raste, ktorý začal v roku 2015. V porovnaní s rok 2015 sú vlaňajšie predaje Toyoty viac ako dvojnásobné. (2 579 vs. 5 624). Z pohľadu poradia značiek to predstavuje posun zo 14 pozície z roku 2015 na pozíciu číslo sedem v roku 2019.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.