Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2020, 11:12

Emisné problémy sa dotkli ďalších značiek. Dvom modelom hrozí zákaz predaja v Európe

Zo strany automobiliek musí dôjsť k úprave postihnutých modelov, v opačnom prípade hrozí zrušenie ich homologizácie na európskom trhu.

Emisné problémy sa dotkli ďalších značiek. Dvom modelom hrozí zákaz predaja v Európe
Zdroj: Suzuki

Automobily Jeep Grand Cherokee taliansko-americkej spoločnosti Fiat Chrysler a modely Vitara japonskej firmy Suzuki porušujú emisné pravidlá Európskej únie.

Uviedol to vo štvrtok 23. januára holandský úrad pre cestnú dopravu (RDW). Podľa agentúry Reuters tiež povedal, že automobily musia prejsť úpravou, inak budú na európskom trhu čeliť zákazu predaja.

RDW má v Európskej únii úlohu referenčného regulátora. Úrad pritom upozornil, že značka Jeep už vyvinula patričnú softvérovú úpravu a dostala nariadené zvolať vozidlá Grand Cherokee na jej vykonanie. Úrad dodal, že Suzuki ešte takýto a žiadny iný návrh na nápravné opatrenia nepredložila.

"Suzuki musí prísť s adekvátnymi nápravnými opatreniami, inak RDW začne proces k odobratiu európskej homologizácie," uviedol úrad. Povedal tiež, že ako preventívne opatrenie začal aj proces odobratia homologizácia pre vozidlo Jeep Grand Cherokee.

​Automobily Jeep Grand Cherokee a Vitara podľa RDW využívajú "zakázanú emisnú stratégiu", ktoré im umožňuje vypúšťať pri bežnej prevádzke väčšie množstvo emisií oxidov dusíka ako pri testovaní, píše Reuters.

Automobilové emisie sa dostali do centra pozornosti v septembri 2015, kedy nemecký gigant Volkswagen v reakcii na obvinenia amerických úradov priznal, že zhruba do 11 miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií oxidov dusíka.