Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2020, 12:33

Predaj nových áut v EÚ vzrástol. Nielen v decembri, ale aj za celý rok 2019

Ako sa darilo v minulom roku rôznym automobilkám? Pozrite si výsledky, ktoré zverejnilo Európske združenie výrobcov automobilov.

Predaj nových áut v EÚ vzrástol. Nielen v decembri, ale aj za celý rok 2019
Zdroj: Jiří Benák, iDNES.cz

Predaj nových áut v Európskej únii aj v decembri 2019 vzrástol, už štvrtý mesiac po sebe, a dosiahol nový rekord pre tento mesiac. Prispel k tomu aj veľký dopyt po prémiových automobiloch a tiež rast predaja vo všetkých krajinách EÚ. Informovalo o tom vo štvrtok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Podľa údajov ACEA úrady v európskom bloku zaregistrovali vlani v decembri celkom 1 261 742 nových vozidiel, čo bolo o 21,4 percenta viac ako rok predtým a zároveň ide tiež o decembrový rekord.

Na druhej strane, pod tento strmý nárast sa podpísal rovnako i slabší porovnávací základ, keďže v poslednom mesiaci roku 2018 počet registrácií v Európe klesol o 8,4 percenta po zavedení nových emisných predpisov, čo vtedy spôsobilo niektorým automobilkám problémy..

Združenie tiež uviedlo, že k mimoriadnemu rastu predaja vlani v decembri prispeli aj špecifické zmeny trhu. Vyhliadky na vyššie dane z automobilov, ktoré nadobudnú účinnosť v roku 2020, urýchlili ich predaj v niektorých krajinách EÚ ako napríklad v Holandsku, kde registrácie vyskočili až o závratných 113,9 percenta, a Švédsku, kde stúpli o 109,3 percenta.

Decembrové výsledky tiež ukázali, že v Nemecku sa predaj áut v decembri zvýšil o 19,5 percenta, vo Francúzsku o 27,7 percenta, v Taliansku o 12,5 percenta a v Španielsku o 6,6 percenta. Aj v Británii predaj nových áut v decembri ožil a stúpol o 3,4 percenta.

​Štatistiky ďalej ukázali, že decembrový predaj vozidiel z produkcie koncernu Volkswagen vzrástol o 21,1 percenta a odbyt Renaultu o 23,1 percenta. Dopyt po prémiových automobiloch v decembri tiež stúpol, a to v prípade Daimleru o 19,5 percenta a mníchovského BMW o 16,4 percenta.

Silný štvrtý štvrťrok pomohol dosiahnuť nárast registrácií v EÚ aj za celý rok 2019, už šiesty rok po sebe, a to o 1,2 percenta na celkom 15,3 milióna vozidiel.