Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2020, 11:42

Príchod kontroverzného modelu Rolls-Royceu nebol prepadák. Značke zaistil rekordné predaje

Prvé a zároveň svetovo najluxusnejšie sériovo vyrábané SUV sa dostalo dokonca aj k slovenským zákazníkom. Cena pritom štartuje na sume zhruba 335-tisíc eur.

Príchod kontroverzného modelu Rolls-Royceu nebol prepadák. Značke zaistil rekordné predaje
Zdroj: HN/Radoslav Petrík (Ilustračná snímka)

Britský výrobca luxusných automobilov Rolls-Royce v utorok 7. januára 2020 oznámil, že v minulom roku zaznamenal nárast predaja svojich vozidiel až o 25 percent.

Svetoznáma automobilka so 116-ročnou históriou, ktorú vlastní nemecký koncern BMW, v roku 2019 predala rekordných 5 152 automobilov v porovnaní so 4 107 vozidlami rok predtým.

​Generálny riaditeľ Torsten Müller-Ötvös, ktorý nastúpil do funkcie v roku 2018, vo svojom vyhlásení skonštatoval, že za tento úspech vďačí automobilka globálnemu dopytu po horúcej SUV novinke Cullinan.

Nový Cullinan je okrem iného odpoveďou značky na požiadavky zákazníkov na splnenie sna o autentickom off-roadovom cestovaní v kráľovskom luxuse. Luxusné SUV stojí ako druhý model značky na novej hliníkovej "Architektúre Luxusu".

Bol pomenovaný po najväčšom diamante, aký bol kedy vôbec objavený. Disponuje prispôsobiteľným pneumatickým odpružením zabezpečujúcim preslávenú "magickú kobercovú jazdu" po všetkých terénoch.

Zároveň ide o prvé "trojboxové" auto v SUV segmente - jeho deliaca priečka vytvára samostatný priestor pre pasažierov a samostatný priestor pre batožinu. 

​Pod kapotou sa ukrýva špičkový 6,75-litrový benzínový Twin-turbo dvanásťavalec s výkonom 420 kW (563 koní) a krútiacim momentom na úrovni 850 Nm.Zaujímavosťou novinky, ktorú sme si už mohli vyskúšať aj u nás v redakcii, je jedna z mnohých dostupných sád Bespoke prvkov pre rôzne životné štýly zákazníkov.

V našom prípade disponoval Cullinan zadným priestorom Viewing Suite - stlačením tlačidla sa z modulu do polohy proti smeru jazdy vysunú dve sedadlá z jemnej kože spolu s kávovým stolíkom.

Luxus je však všade kam sa pozrite, kabína je oáza pokoja a je vyhradená len pre tie najkvalitnejšie materiály. Vzadu môžu byť len dve samostatné sedadlá, alebo možno model získať aj v päťmiestnej verzii.

Zdroj: HN/Radoslav Petrík

​Auto je nepochybne pre vyhradenú skupinu ľudí, tí ktoré neakceptujú hranice a štartovná suma minimálne zhruba 335-tisíc eur je pre nich len číslo. V podstate, v základnej konfigurácii sa toto auto takmer nikdy nepredá a vo väčšine prípadov siaha cenovka pokojne aj na hranicu pol milióna eur.

Dobré výsledky automobilky Rolls-Royce sú pozitívnou správou v čase, keď globálny automobilový priemysel stále zápasí s rôznymi problémami v dôsledku širšieho spomalenia hospodárstva, ktoré zasiahlo predaj automobiliek, ako sú Volkswagen alebo Ford Motor.

Najväčší podiel na vlaňajšom odbyte Rolls-Royceu mala aj naďalej Severná Amerika, kde automobilka vygenerovala približne tretinu celkových tržieb. Nasledovali Čína a potom Európa.