Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2019, 15:20

Suzuki vylepší hneď niekoľko obľúbených modelov. Prídu už začiatkom budúceho roka

Kľúčovým prvkom zmeny bude hybridné pohonné ústrojenstvo využívajúce 48 voltovú sieť. Dotkne sa troch obľúbených modelov značky.

Suzuki vylepší hneď niekoľko obľúbených modelov. Prídu už začiatkom budúceho roka
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Len nedávno obletela svet správa o príchode mild-hybridného pohonu pre modely Ignis či Swift a automobilka už oznamuje prípravu ďalších elektrifikovaných vozidiel.

Obľúbené kompaktné SUV Vitara, S-Cross a športovo ladený Swift tak už začiatkom budúceho roka doplnia zastúpenie mild-hybridných modelov značky. Hlavným dôvodom je nielen vyššia efektivita vďaka novému mild-hybridu pod kapotou, ale najmä zníženie flotilových emisií CO2.

Základom bude 1,4-litrový agregát BoosterJet, ktorý má vďaka osadenej technológii ponúknuť vyšší výkon i krútiaci moment. Na druhú stranu, samotná automobilka ešte žiadne bližšie technické údaje tohto systému nezverejnila.

Vitara sa radí medzi obľúbené SUV modely na Slovensku:

​Pri rozjazdoch a akcelerácii bude "jednaštvorke" pomáhať aj štartér-generátor ISG, ktorý sa vo vozidlách bude okrem akumulátora nachádzať. Ten je umiestnený pod sedadlom vodiča, takže by nemal ovplyvňovať batožinový a vnútorný priestor modelu.

Okrem upraveného výkonu a krútiaceho momentu by sa mala taktiež znížiť spotreba o 15 percent (metodika WLTP) a rovnako aj vypúšťanie emisií CO2 o 20 percent. Po nástupe mild-hybridných modelov na trh začiatkom budúceho roka zostane v ponuke značky bez hybridu len malý offroad Jimny. 

​Zatiaľ nie je známe, do akej miery sa ceny jednotlivých vozidiel upravia - respektíve navýšia. Dá sa však predpokladať, že to žiadne markantné zvyšovanie kúpnej ceny nebude, nakoľko tomu tak nebolo ani pri modeloch Ignis a Swift. Tie mimochodom využívajú mild-hybridnú technológiu s 1,2-litrový motorom.