Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2019, 11:11

Autá sa od polovice roka 2022 zmenia. Pozrite sa, čo všetko budú musieť spĺňať

Cesty v Európe budú v blízkej budúcnosti o niečo bezpečnejšie. Schválené boli nové technické požiadavky na autá.

Autá sa od polovice roka 2022 zmenia. Pozrite sa, čo všetko budú musieť spĺňať
Zdroj: Volvo

Európska rada, teda členské krajiny Únie, koncom minulého týždňa definitívne schválila nové technické požiadavky, ktoré budú automobilky musieť dodržiavať, aby ich novo vyrobené vozidlá mohli na ceste jazdiť, píše portál Lidovky.cz.

Od polovice roka 2022 tak budú všetky nové vozidlá v EÚ plné moderných bezpečnostných technológií. Aj do tých najobyčajnejších áut sa povinne dostanú systémy, ktoré sú dnes často len za príplatok alebo sú obmedzené len na luxusné autá.

Pozrite si aj modely, ktoré zabojujú v prestížnej ankete o titul Európske Auto roka 2020:

​Automobily budú napríklad čítať dopravné značky a vedieť prevziať podľa nich aj rýchlostné limity, budú detekovať chodcov či cyklistov a pri cúvaní budú samé strážiť alebo zobrazovať, či tam nie je alebo či sa nepribližuje nejaké prekážka.

V prípade nutnosti automaticky zastavia a zabránia alebo zmiernia následky nehody. V každom vozidle bude tiež systém, ktorý zabráni vyjdeniu z jazdného pruhu. To ocenia hlavne tí, ktorí sa napríklad počas jazdy otočia na dieťa na zadnom sedadle.

Inteligentné technológie by mali byť súčasťou novo predstavených automobilov od leta 2022, novo vyrobené, ale staršie modely budú mať výnimku. Tá však skončí o dva roky neskôr - od polovice roku 2024 nimi teda budú musieť byť vybavené všetky nové autá prichádzajúce "na svet".

"Tento zákon otvára cestu k záchrane tisícov životov," zdôraznila jeho predkladateľka, poľská europoslankyňa Róża Thunová. V Európe vlani na cestách zomrelo zhruba 25-tisíc ľudí, europoslanci predpokladajú, že nové nariadenia pomôžu počet mŕtvych znížiť o pätinu. Pravidlá budú platné pre všetky členské krajiny EÚ a jednotlivé štáty už ich nemusia schvaľovať.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.