Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2019, 11:35

​Honda do roku 2021 ukončí predaj dieselov. Chce sa zamerať na elektrinu

Koniec naftových motorov je súčasťou plánov Hondy na elektrifikáciu svojho portfólia.

​Honda do roku 2021 ukončí predaj dieselov. Chce sa zamerať na elektrinu
Zdroj: Honda

Japonská automobilka Honda Motor do roku 2021 ukončí predaj svojich naftových vozidiel v Európe. Oznámila to samotná firma.

Podľa denníka Nikkei má v pláne vyradiť Honda zo svojej európskej ponuky naftové verzie obľúbených automobilov Civic, Jazz i kompaktného SUV s označením HR-V.

Pozrite si aj prvé elektrické vozidla značky Honda, ktoré sa v svetovej premiére ukázalo vo Frankfurte (IAA 2019)

​Automobilka už dávnejšie uviedla, že od roku 2025 plánuje v Európe predávať iba autá s elektrickým pohonom. Podľa agentúry Reuters je automobilka ďalšia v poradí, ktorá opúšťa výrobu naftových vozidiel v snahe o splnenie stále prísnejších emisných noriem.

Naftovým motorom navyše v roku 2015 priniesol negatívnu publicitu emisný škandál nemeckej automobilky Volkswagen, upozorňuje Nikkei.

Podiel naftových vozidiel na celkovom predaji nových áut v Európskej únii v minulom roku predstavoval len 36 percent v porovnaní s 52 percentami v roku 2015.

Spoločnosť Boston Consulting Group predpokladá, že do roku 2025 tento podiel klesne až na 21 percent.

​Klesajúci dopyt po naftových automobiloch a tvrdšie emisné normy majú podľa Reuters negatívny vplyv na výrobné aktivity Hondy v Európe.

Firma vo februári oznámila, že v roku 2021 uzavrie svoju britskú továreň, čo povedie k zániku až 3 500 pracovných miest.