Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2019, 11:24

​Čínske autá na frankfurtskom autosalóne. Už to nie sú len vozidlá na pobavenie publika

Nesmierne učenlivé čínske automobilky preťahujú zavedeným značkám expertov a dizajnérov, zakladajú vývojové centrá po svete a každým rokom zvyšok sveta doháňajú.

​Čínske autá na frankfurtskom autosalóne. Už to nie sú len vozidlá na pobavenie publika
Zdroj: František Dvořák, iDNES.cz

Firmy spoza Veľkého čínskeho múru zasa dorazili sondovať terén, aby zistili, že v Európe to na extra zárobok z predaja áut rozhodne nevyzerá. Čínske autá jazdia oživiť autosalón do Frankfurtu už pätnásť rokov a ani tento ročník teda nebol výnimkou, píše iDNES.cz.

Keď sa v roku 2005 značka Geely predstavila Európe na autosalóne IAA, vyslúžila si posmešky. Kupé s bizarným menom Beauty Leopard vyzeralo a páchlo ako čínsky stánok s teniskami. Číňania vtedy boli schovaní v tmavom kúte haly, kam zablúdil len ten najsvedomitejší návštevník. Dnes už parkujú Číňania v hlavných expozíciách pohromade so zabehnutými značkami.

​Stále je to však hlavne demonštrácia sily, progresu, žiadne veľké plány na vstup do Európy vidieť nie sú. Prekážok je príliš a pozitív len veľmi málo. Prvou ťažkosťou je európsky zákazník: je najnáročnejší na svete, chce servisné zázemie, istotu, kvalitu a tiež nejakú tradíciu. Vybudovanie servisnej a dílerskej siete stojí obrovské peniaze, obísť to predajom alebo prenájmom cez internet môže uspokojiť len veľmi malú skupinu zákazníkov.

Ďalšia ťažkosť je v obmedzenom trhu, na ktorý sa musí auto z Ázie doviezť, to sú peniaze, doprava a clo navyše. Autá pre Európu navyše musia spĺňať európske predpisy, ktoré sú často výrazne odlišné, takže je potrebné vozidlo pre tých pár dobrodruhov, čo si chcú o niečo lacnejší automobil z Číny vyskúšať, napríklad čiastočne vyvinúť znova. To všetko v čase, keď je Európsky trh v úzkych.

Tento rok Frankfurt okrem automobiliek, ktoré sa v Európe predstavujú premiérovo - napríklad značka čínskych papalášov Hongqi (Chung-čchi), alias Červená vlajka, víta zaujímavú návštevu firmy Hycet. Divízia čínskej automobilky špecializovanej na terénne autá Great Wall sa osamostatnila vlani v júni. Chce sa stať dodávateľom pre automobilky po vzore zavedených firiem ako je Bosch, Continental alebo Valeo a Schaeffler.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.