Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2019, 11:55

​Škoda zaviedla nové robotické linky. Aby stihla vyrábať sľúbené elektromobily

Pripravované vôbec prvé čisto elektrické vozidlo z produkcie Škody by sa malo predstaviť svetu už v roku 2020.

​Škoda zaviedla nové robotické linky. Aby stihla vyrábať sľúbené elektromobily
Zdroj: Petr Topič, MAFRA

Česká automobilka Škoda Auto nainštalovala vo svojom hlavnom výrobnom závode v Mladej Boleslavi nové roboty, ktoré budú zabezpečovať výrobu pripravovaného čisto elektrického automobilu.

Jeho premiéra je naplánovaná už na budúci rok a firma zároveň pokračuje i v budovaní potrebnej infraštruktúry pre elektromobilitu vo všetkých svojich závodoch, informovala o tom v stredu v tlačovej správe.

Infraštruktúru potrebnú na výrobu elektromobilov buduje spoločnosť vo všetkých troch svojich závodoch - v Mladej Boleslavi, Kvasinách na Rychnovsku aj Vrchlabí na Trutnovsku. Pripravených je viac ako 450 nabíjacích bodov, celkom automobilka do roku 2025 počíta s vybudovaním asi 7-tisíc nabíjacích bodov.

Škoda tento rok v máji predstavila svoje dva prvé elektrifikované automobily. Ide o obľúbený automobil Škoda Superb s plug-in hybridným pohonom a malý mestský automobil Citigo s čisto elektrickým motorom. 

Elektrifikované autá by sa na celkovom predaji značky Škoda mali podieľať do roku 2025 asi štvrtinou. Do konca roka 2022 plánuje Škoda Auto ponúkať viac ako 10 modelov čiastočne alebo plne elektrifikovaných vozidiel.

Predstavený elektromobil Citigo iV je najmenším vozidlom značky a predstavuje prvý čisto elektrický sériový automobil Škoda, ponúkaný však bude len v päťdverovej verzii. Vozidlo je vybavené elektromotorom s výkonom 61 kW a jeho dojazd na jedno nabitie je podľa automobilky až 265 kilometrov.

Mladoboleslavská automobilka investovala v tohtoročnom prvom polroku 369 miliónov eur, čo je medziročne o 33,8 percenta viac. Peniaze išli na výskum a vývoj, na nové modely, digitalizáciu a elektromobilitu. Presnú výšku investície do nových robotov firma neuviedla.

​Škoda nové roboty nainštalovala počas letnej odstávky, keď napríklad tiež zmodernizovala a rozšírila kapacity vo zvarovni, lakovni a montážni vozidiel.

V Kvasinách na Rychnovsku Škoda v lete inštalovala takzvaný ultrakapacitor, ktorý slúži na vyrovnávanie výpadkov alebo poklesov napätia prichádzajúcich z distribučnej siete. Zariadenie využíva firma taktiež v Mladej Boleslavi.

Škoda Auto vlani dodala celosvetovo 1,25 milióna áut. Prevádzkuje tri výrobné závody v Českej republike, vyrába v Číne, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, väčšinou prostredníctvom koncernových partnerstiev, ďalej na Ukrajine a v Kazachstane v spolupráci s lokálnymi partnermi. Je aktívna na viac ako sto trhoch.