Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2019, 11:10

Mercedes čelí problému. Sporný emisný softvér môžu mať aj ďalšie modely

Zdá sa, že v "emisnej afére" nepôjde len o modelový rad GLK, ale aj o ďalšie triedy vozidiel nemeckého výrobcu Mercedes-Benz.

Mercedes čelí problému. Sporný emisný softvér môžu mať aj ďalšie modely
Zdroj: netcarshow (Ilustračná snímka)

Čerstvé podozrenie z manipulácie s emisiami vo vozidlách koncernu Daimler by sa mohlo dotýkať väčšieho počtu modelov.

Hovorca koncernu Daimler potvrdil, že motory so spornou funkciou sa montujú nielen do modelového radu GLK, ale aj do niektorých ďalších áut od Mercedesu. Ide o triedy C, E a S, ktorých sa na cestách pohybujú oveľa väčšie počty. Koncern však túto funkciu nepovažuje za nelegálnu.

Podľa týždenníka Bild am Sonntag ide o špeciálnu funkciu softvéru na reguláciu teploty chladiaceho systému, ktorá sa postará o to, že motor dodrží limitné hodnoty oxidov dusíka pri laboratórnych testoch, nie však na ceste a v reálnej premávke.

​Existencia tejto spornej funkcie v modeli GLK, ktorú v súčasnosti preverujú nemecké úrady, je známa od polovice apríla tohto roka. Podľa spolkového ministerstva dopravy sa vyšetrovanie začalo už na jeseň 2018.

Daimler zdôraznil, že Spolkový úrad pre cestnú dopravu informovali o tejto funkcii už pred rokom a odvtedy s ním úzko spolupracujú. Informácie o možnom zvolávaní modelov do servisov či celkových počtoch dotknutých vozidiel sú momentálne len čisté špekulácie.

Spolkový úrad pre cestnú dopravu doteraz prinútil Daimler zvolať takmer 700-tisíc dieslových automobilov, pričom koncern dobrovoľne vyzval majiteľov celkovo troch miliónov vozidiel k návšteve servisov za účelom aktualizácie ich softvéru.