Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2019, 11:15

Elektromobily sú menej ekologické než dieselové autá, tvrdí nemecká štúdia

Nemeckí vedci spochybnili ekologickosť elektromobilov. Podľa novej štúdie pomáhajú životnému prostrediu len na papieri a v skutočnosti sú škodlivejšie než autá s dieslovými motormi.

Elektromobily sú menej ekologické než dieselové autá, tvrdí nemecká štúdia
Zdroj: TopSpeed

Správu zverejnenú v stredu 17. apríla vypracoval profesor fyziky na Kolínskej univerzite Christoph Buchal a taktiež jeho kolegovia z ekonomického inštitútu Ifo Hans-Dieter Karl a Hans-Werner Sinn.

Pokiaľ sa teda zoberú do úvahy emisie oxidu uhličitého (CO2) vyprodukované pri výrobe batérií pre elektromobily a pri výrobe samotnej elektriny v Nemecku, elektromobily zaťažujú naše ovzdušie o 11 percent až 28 percent viac ako "špinavé" dieselové automobily.

Veľa energie sa totiž spotrebuje už pri ťažbe a spracovaní lítia, kobaltu a mangánu používaných pri výrobe akumulátorov / batérií do elektrických vozidiel.

Napríklad pri výrobe batérie pre "ľudovú" Teslu Model 3 sa vyprodukuje 11 až 15 ton CO2, uviedla štúdia. Pri životnosti batérie 10 rokov a 15-tisíc kilometroch prejazdených ročne to znamená 73 až 98 gramov CO2 na kilometer, tvrdia autori štúdie.

Keď sa zoberú do úvahy emisie z výroby samotnej elektriny, Tesla v skutočnosti produkuje 156 až 181 gramov CO2 na kilometer, čo je podstatne viac než porovnateľné dieslové modely prémiovej značky Mercedes-Benz.

​To, že Európska únia klasifikuje elektromobily ako autá s nulovými emisiami, je podľa autorov štúdie veľmi klamlivé. Podľa plánov Európskej únie by od roku 2030 mal platiť emisný limit 59 gramov CO2 na kilometer.

To však zodpovedá spotrebe 2,2 litra dieselového motora alebo 2,6 litra benzínového motora na 100 kilometrov a je podľa štúdie technicky nerealistická. Automobilky preto postupne presúvajú ťažisko svojej ponuky najmä na elektrické autá.