Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2019, 12:35

Príde Škoda na trh s novým modelom? Žiaci pripravujú ďalšiu verziu obľúbeného Kodiaqu

  • V poradí už šiesta štúdia žiackeho vozidla bude odvodená od populárneho najväčšieho SUV značky s označením Kodiaq.
  • Prichádza tak v pôsobivej verzii pickup, pričom sa projektu zúčastnilo 29 žiakov a šesť žiačok Stredného odborného učilišťa strojárskeho Škoda.
Príde Škoda na trh s novým modelom? Žiaci pripravujú ďalšiu verziu obľúbeného Kodiaqu
Zdroj: Škoda Auto

S odbornou podporou skúsených technikov a zamestnancov značky z oblasti technického vývoja, dizajnu a výroby premení skupina študentov najväčšie SUV českej automobilky Kodiaq na poriadne dynamický dvojdverový pickup. Novinárom a verejnosti bude vozidlo v konečnej podobe predstavené v júni tohto roka.

Študenti Stredného odborného učilišťa strojárskeho Škoda vo veku od 17 do 20 rokov teraz pracujú na štúdii žiackeho vozidla, kedy podľa svojich predstáv premenia po prvýkrát vozidlo Škoda Kodiaq.

​Voľba tohto modelového radu však nie je náhodná, dokladá ju význam modelu Kodiaq pre značku Škoda a prostredníctvom mohutných kolies, ostrých hrán a skulpturálnych tvarov dokazuje, že dizajn najväčšieho SUV značky dáva ešte dostatočný tvorivý priestor pre žiakov.

Projekt žiackeho auta v praxi je pre zúčastnených študentov učilišťa vrcholom ich odborného vzdelávania. Zuzana Otradovská, jedna zo žiačok, zdôrazňuje: "Projekt žiackeho auta je jednoducho fantastický". 

Zároveň sa pýta: "Kde inde dostanete počas výučby možnosť v malom tíme a s podporou skúsených technikov, dizajnérov značky Škoda a majstrov odborného výcviku skonštruovať vlastné auto a pritom uskutočňovať vlastné nápady a vízie?".

V ranej fáze výučby navštívili účastníci projektu oddelenia Škoda Dizajn a mohli sa tak priamo pozrieť do tvorivej dielne šéfdizajnéra automobilky Olivera Stefaniho a jeho tímu. Pod jeho starostlivým vedením následne vytvárali prvé vlastné, ručne kreslené skice nového žiackeho automobilu, z ktorých vznikol Kodiaq pickup.

​Od roku 2014 navrhujú žiaci Stredného odborného učilišťa strojárskeho v českej Mladej Boleslavi každý rok novú štúdiu. Prvý žiacky automobil bol s označením CitiJet na báze modelu Škoda Citigo. Po ňom nasledoval pickup Funstar, vychádzajúci z kompaktného modelu Fabia.

Rapid Spaceback bol následne základom pre kupé Atera a v roku 2017 vznikol opäť z modelu Škoda Citigo elektrický žiacky automobil Eelement. V roku 2018 predstavili žiaci štýlový Sunroq - kabriolet na báze kompaktného SUV Škoda Karoq.