Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 10:00

Fordu hrozia sankcie. Vyšetruje, či sú údaje o emisiách a spotrebe správne

Problémy s emisiami a spotrebou môže mať i Ford. Naplánované testy by však mali prípadné nezrovnalosti odhaliť.

Fordu hrozia sankcie. Vyšetruje, či sú údaje o emisiách a spotrebe správne
Zdroj: netcarshow (Ilustračná snímka)

Americká automobilka Ford Motor začala vyšetrovať, či jej údaje o spotrebe a emisiách širokej škály vozidiel nie sú podhodnotené. Spoločnosť to uviedla vo štvrtok (21. 2.) v noci.

Dôvodom je, že ju v septembri skupina zamestnancov informovala o možných problémoch s matematickým modelom, ktorý bol použitý pri výpočte emisií a spotreby áut. To prinútilo automobilku nájsť si externú firmu, ktorá vykoná testy.

Testovanie sa začne na malých pick-upoch Ford Ranger z roku 2019. Ak sa odhalia problémy, spoločnosť začne následne skúmať aj staršie modely z roku 2017.

​Ford však zatiaľ nemá žiadne dôkazy o tom, že čísla o spotrebe alebo emisiách sú nesprávne, ale rozhodol sa ich pre istotu preveriť. Domnieva sa tiež, že je príliš skoro hovoriť o tom, koľko a ktoré modely by sa mohli zapojiť do testovania.

Ak vyšetrovanie odhalí nesprávne čísla, Ford bude musieť prehodnotiť svoje udávané údaje o spotrebe na najazdený kilometer a tiež požiadať agentúru na ochranu životného prostredia EPA, aby mu schválila nové nálepky na okná.

Rovnako bude nútený uhradiť majiteľom jeho vozidiel rozdiely medzi deklarovanou a skutočnou spotrebou. Automobilka by taktiež mohla v prípade dokázania rozdielnych údajov čeliť rôznym sankciám od vládnych agentúr.