Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2019, 14:15

Tesla reaguje na časté krádeže svojich modelov. Po novom sa k nim zlodeji ani nepriblížia

Boj proti zlodejom áut sa rozhodla americká Tesla riešiť hneď niekoľkými spôsobmi.

Tesla reaguje na časté krádeže svojich modelov. Po novom sa k nim zlodeji ani nepriblížia
Zdroj: Youtube/Antony Kennedy

Elektromobilita je dnes spolu so stále prísnejšími emisnými normami témou číslo jedna na poli automobilového priemyslu. Množstvo značiek tak prichádza na trh s elektrifikovanými modelmi a to najmä z dôvodu, aby dokázali splniť prísne kritériá na vypúštané flotilové emisie.

Priekopníkom a lídrom v elektromobiloch je však nepochybne americká Tesla, ktorá si zakladá práve na automobiloch poháňaných čisto elektrickou energiou. Cenovo ide o nie pre každého dostupné autá, avšak aj napriek tomu ich po cestách (aj na Slovensku) jazdí stále viac.

​​​S tým však súmerne stúpajú tiež pokusy o ich krádež, najmä po niekoľkých škandáloch, kedy sa na verejnosť dostali prípady veľmi ľahko ukradnutých Modelov 3 značky Tesla.

Vo všeobecnosti sa však moderné automobily kradnú ľahšie, najmä ak majú vymoženosť s názvom Keyless systém a teda otváranie či štartovanie bez použitia klasického kľúča. No Tesla sa začala voči stále stúpajúcemu počtu krádeží jej áut brániť a zákazníkom prináša niekoľko možností "dodatočnej" ochrany ich vozidiel.ň

Informuje ich o tom dokonca priamo v mailovej komunikácii, pričom vybrať si je možné z viacerých zabezpečení:

Pin to Drive - Pred naštartovaním je potrebné zadať štvormiestny pin (podobne ako je tomu pri smartfónoch), inak sa vozidlo neaktivuje.

Manual Entry - Toto opatrenie rieši mnohé prípady krádeže, nakoľko zakazuje Passive Entry a teda vstup do automobilu pomocou mobilnej aplikácie vo vašom smartfóne. Komfort možno kvôli tomu utrpí, no vy aspoň neprídete o niekoľko desiatok tisíc eur drahé auto.

Security Alarm - Ide o klasický alarm, avšak na rozšírenej úrovni. Aktivuje sa vždy, keď sa človek pokúsi otvoriť dvere či kufor bez platného kľúča alebo mimo rozsahu jeho signálu.

​Na druhú stranu, v tomto prípade je to skôr o zabezpečení vozidla pred krádežou, nie pred vykradnutím, čo sa v poslednej dobe stáva častejšie. Zlodej tak na aute neodíde, ale zoberie si všetko cenné čo ste si vo vozidle zabudli či nechali zámerne.

Šéf spoločnosti a vizionár Elon Musk však prisľúbil, že čoskoro príde aj ďalší zabezpečovací systém a to takzvaný Sentry Mode. Pôjde o monitorovanie okolia Modelu 3, pričom ak systém zaznamená podozrivý pokus o vniknutie, spustí nahrávanie na kamery a tiež alarm.

Podobne funguje aj Enchanced Anti-Theft Systém, ktorý si môžu majitelia Modelu S a X nainštalovať do interiéru - skenuje kabínu a v prípade pohybu spustí alarm.