Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2019, 11:16

Prvé sériové kusy sú na svete. Škoda odštartovala výrobu svojho nového modelu

Nové merítka v segmente kompaktných áut a zároveň prvý model Škoda postavený na platforme MQB-A0.

Prvé sériové kusy sú na svete. Škoda odštartovala výrobu svojho nového modelu
Zdroj: Škoda Auto

V hlavnom výrobnom závode spoločnosti Škoda Auto v Mladej Boleslavi zišiel 7. januára 2019 z linky prvý sériový automobil Scala. So začatím výroby úplne novo vyvinutého kompaktného modelu otvára česká automobilka aj svoju novú technologickú kapitolu: Škoda Scala ako prvý model značky využíva platformu MQB-A0 materského koncernu Volkswagen.

Predseda predstavenstva spoločnosti Bernhard Maier hovorí: "Novým modelom Škoda Scala otvárame novú kapitolu vozidiel kompaktnej triedy. Jedná sa o úplne nový automobil, ktorý v triede výrazne posúva merítka v oblasti technológií, bezpečnosti a dizajnu."

"Dokladá to aj svojim novým názvom. Súčasne Scala skvele prezentuje atraktívnosť v duchu "smart understatement", typickú pre značku Škoda. Sme presvedčení, že sa touto novinkou podarí novo nastaviť merítka kompaktných vozidiel značky Škoda," dodáva Maier.

Michael Oeljeklaus, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť výroby a logistiky, hovorí: "Začatie výroby úplne nového modelu Škoda Scala je pre celú spoločnosť, a obzvlášť pre našich pracovníkov, absolútne výnimočný okamih. Úplne nový model bol v Mladej Boleslavi navrhnutý, vyvinutý a odo dneška je tu tiež vyrábaný."

Dlho očakávaná Scala, nástupca obľúbeného modelu Rapid, je pritom prvým modelom značky, ktorý využíva platformu MQB-A0 koncernu Volkswagen. Tá umožňuje uplatnenie inovatívnych asistenčných systémov z vozidiel vyšších segmentov a zaistí tiež ešte vyššiu úroveň bezpečnosti a pohodlia v triede kompaktných vozidiel.

Vedľa asistenta pre jazdu v jazdných pruhoch (Lane Assist) ponúka Škoda pre model Scala napríklad asistent zmeny jazdného pruhu (Side Assist), asistent pre výjazd z parkovacieho miesta (Rear Traffic Alert) či adaptívny tempomat (ACC). V ponuke sú rovnako aj predné LED svetlomety a LED združené koncové svetlá.

​Zákazníci si budú môcť vyberať z piatich motorov. Popri troch benzínových motorov je k dispozícii aj jeden agregát TDI. Zemným plynom poháňaný variant bude nasledovať neskôr v priebehu tohto roka. Ponuka motorizácií pokrýva výkonové spektrum od 66 kW (90 koní) až po 110 kW (150 koní).

Všetky agregáty sú turbodúchadlom preplňované motory s priamym vstrekovaním paliva spĺňajúce emisnú normu Euro 6d-TEMP. Okrem toho disponujú systémom Štart-Stop a rekuperáciou brzdnej energie.

On-line konfigurátor je pre českých záujemcom už teraz k dispozícii, Slováci si ešte chvíľu počkajú. Prvé vozidlá dorazia k zákazníkom v Českej republike v priebehu mája tohto roka. Scala bude taktiež prvý európsky model značky, ktorý ponesie uprostred na piatych dverách nápis Škoda - nahrádzajúci súčasné logo.