Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 11:01

Dohady sa potvrdili. Nissan priznal, že zrušil plány na výrobu SUV X-Trail v Británii

Značka sa rozhodla skonsolidovať výrobu tohto modelu v Japonsku.

Dohady sa potvrdili. Nissan priznal, že zrušil plány na výrobu SUV X-Trail v Británii
Zdroj: netcarshow (ilustračná snímka)

Japonská automobilka Nissan v nedeľu oznámila, že zrušila plány na výrobu svojho športovo-úžitkového modelu X-Trail v továrni na severovýchode Anglicka napriek zárukám, ktoré dostala na jeseň 2016 od vlády v Londýne.

"Prijali sme toto rozhodnutie z obchodných dôvodov. Pokračujúca neistota v súvislosti s budúcimi vzťahmi Spojeného kráľovstva a Európskej únie (EÚ) nepomáha spoločnostiam, ako je tá naša, aby plánovali svoju budúcnosť," uviedol predseda európskej divízie Nissanu Gianluca de Ficchy.

Automobilka však dodala, že sa rozhodla skonsolidovať výrobu tohto modelu v Japonsku. Nissan štyri mesiace po referende o brexite v júni 2016 oznámil, že bude v Británii vyrábať aj nový X-Trail. Toto vyhlásenie bolo považované za dôležitý prejav dôvery vtedy novej premiérke Therese Mayovej.

Podľa nemenovaných zdrojov, Nissan vtedy dostal od vlády v Londýne list, v ktorom mu sľúbila podporu v prípade, že brexit poškodí konkurencieschopnosť továrne Nissanu v anglickom Sunderlande.

Tá je pritom najväčším výrobcom áut na britských ostrovoch. S produkciou 1,52 milióna vozidiel sa podieľa na zhruba 30 percentách celkovej výrobe áut v krajine.

Tento víkend sa však v médiách objavili špekulácie že Nissan prehodnocuje svoje plány. A v nedeľu automobilka potvrdila, že svoje rozhodnutie nadobro zmenila.

"Spoločnosť sa rozhodla optimalizovať svoje investície v Európe konsolidáciou produkcie X-Trailu v japonskom Kjúšú, kde je globálne centrum výroby tohto modelu," oznámila firma v nedeľu.

Automobilka dodala, že plánovanej investície do ďalšej generácie modelov Juke a Qashqai, ktorú tiež oznámila v roku 2016, sa to nedotklo.

Nissan vlani zrušil stovky pracovných miest v továrni v Sunderlande v reakcii na klesajúci dopyt po dieselových modeloch. Výroba v lokalite sa znížila o 11 percent v roku 2018.