Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2019, 14:37

Vlajková loď Citroenu prichádza aj k nám. Poznáme slovenské ceny komfortného SUV

Športovo-úžitkový model Citroen C5 Aircross už je dostupný aj na Slovensku, pričom základná cena len tesne podlieza hranicu 20-tisíc eur.

Vlajková loď Citroenu prichádza aj k nám. Poznáme slovenské ceny komfortného SUV
Zdroj: Citroën (model C5 Aircross)

Citroen pokračuje vo svojej SUV ofenzíve s novinkou označenou ako C5 Aircross. Športovo-úžitkový model sa v týchto dňoch dostáva aj na slovenský trh, pričom známe sú už aj kompletné ceny.

Okrem toho, ide o novú vlajkovú loď značky, ktorá je vybavená mnohými modernými technológiami a zákazníkovi dokáže ponúknuť komfort i priestrannosť.

Priestor a pohodlie

Nový Citroen C5 Aircross disponuje rozmermi 4 500 milimetrov na dĺžku, 1 840 milimetrov na šírku a 1 670 milimetrov na výšku. Sebavedomý vzhľad podporuje mohutná predná maska spojená s delenými svetlometmi, vysoká kapota či známe chrániče Airbump, ktoré sú však skôr dizajnovou záležitosťou. K dispozícii je 30 rôznych možností kombinácie exteriéru s celkom siedmimi farbami karosérie a troma balíkmi farebných kombinácii Pack Color.

Podobne je na tom tiež interiér, ktorý sa ponúka na výber z piatich farebných prevedení. Poteší veľký vnútorný priestor a reprezentatívny charakter kabíny, ktorej nechýba funkčnosť a praktické využitie.

Palubnú dosku s lištou z mäkčeného plastu zdobí aj 12,3-palcový digitálny TFT displej pred vodičom. Citroën SUV C5 Aircross je vybavený prednými sedadlami so širokými operadlami aj sedákmi, ktoré sa podobajú pohodlným kreslám.

Inovatívne konfekčné spracovanie kombinuje penu s vysokou hustotou uprostred sedadiel so silnou štruktúrovanou penu s hrúbkou 15 mm na povrchu. Výsledkom je optimálny komfort sedenia a pevné držanie tela bez toho, aby dochádzalo k postupnému presedeniu a deformácii sedadla. Okrem vyhrievania môžu byť predné sedadlá pre vyšší komfort vybavené aj viac-bodovou masážnou funkciou.

Novinka sa od ostatných modelov v kategórii odlišuje ponukou troch samostatných zadných sedadiel. Všetky sedadlá v zadnom rade majú rovnakú šírku a cestujúci uprostred si tak užíva rovnaký komfort ako ostatní pasažieri. Pozdĺžny posun v rozmedzí 15 mm umožňuje prispôsobiť polohu sedadiel podľa potreby v prospech komfortu cestujúcich alebo väčšieho priestoru na prepravu batožiny. Objem batožinového priestoru pritom dosahuje hodnotu 580 až 720 litrov, po sklopení zadných sedadiel je to 1 630 litrov.

Zdroj: Citroën

Konektivita a motorizácie

Model C5 Aircross obsahuje celkom 20 technológií zvyšujúcich bezpečnosť, komfort na palube a zľahčujúcich riadenie. Vo výbave sa tak môžu nachádzať prvky ako sledovanie mŕtveho uhla, aktívne udržiavanie v pruhu, adaptívny tempomat, sledovanie únavy vodiča, rozšírené čítanie značiek automatické prepínanie diaľkových svetiel, parkovacia kamera z vtáčej perspektívy, Grip COntroll a napríklad aj pomoc pri zjadzde z kopca. Samozrejmosťou je aj dobrá konektivita, ktorú podporuje osmepalcový dotykový displej infotainmentu.

SUV C5 Aircross môžu poháňať účinné a výkonné motory spĺňajúce emisnú normu Euro 6.2 spojené s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou MAN6 alebo s automatickou 8-stupňovou prevodovkou EAT8.

​Ponuka zahŕňa dve benzínové verzie PureTech 130 S & S MAN6 (96 kW) a PureTech 180 S & S EAT8 (133 kW) a tri naftové verzie BlueHDi 130 S & S MAN6 (96kW), BlueHDi 130 S & S EAT8 (96 kW) a BlueHDi 180 S & S EAT8 (130 kW).

Zaujímavosťou sú však tlmiče s hydraulickými dorazmi. Ide o inováciu, ktorá umožňuje lepšie absorbovať a filtrovať veľké i malé nerovnosti na vozovke, vytvára dojem "lietajúceho koberca" a súčasne zaisťuje isté vedenie stopy i skvelú dynamiku jazdy.

Ceny začínajú za model C5 Aircross vo výške 19 990 eur za základnú výbavu Live s PureTech 130 motorom a šesťstupňovým manuálom. Vrcholom je výbava Shine a BlueHDI 180 agregát spojený s osemstupňovým automatom na počiatočnej cene 31 990 eur.