Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2019, 17:49

Kľúčové rozhodnutie pre Teslu: Muskovo "ľudové" auto dostalo v Európe zelenú

Cena najlacnejšej verzie Modelu 3 bude začínať na sume 58 800 eur.

Kľúčové rozhodnutie pre Teslu: Muskovo "ľudové" auto dostalo v Európe zelenú
Zdroj: Twitter/Brian Gluckman

Americká automobilka Tesla môže spustiť predaj svojho elektromobilu Model 3 v Európe. Povolenie jej udelil holandský úrad pre cestnú dopravu (RDW).

Sedan strednej triedy je pre firmu kľúčovým projektom, výrobca luxusných vozidiel sa s týmto autom snaží osloviť masový trh. Dodávky do Európy môžu začať už vo februári.

​Cena najlacnejšej verzie Modelu 3 bude začínať na sume 58 800 eur, zatiaľ čo exkluzívnejší Model S sa predáva zhruba od 89-tisíc eur.

"Model 3 spĺňa požiadavky pre schválenie na európskych cestách," uvádza sa vo vyjadrení RDW, ktorý je jedným z európskych úradov určených na vydávanie licencií pre vozidlá a ich komponenty.

Pre Teslu je povolenie mimoriadne dôležité, pretože sa pripravuje na rastúcu konkurenciu so zavedenými výrobcami automobilov. Tí v nadchádzajúcich rokoch plánujú vynaložiť takmer 300 miliárd dolárov do vývoja elektromobilov a batérií, upozornila agentúra Reuters.

Tesla minulý týždeň uviedla, že zníži počet zamestnancov na plný úväzok zhruba o sedem percent, čo predstavuje tisíce miest.

"Tesla musí tie škrty vykonať a zároveň v najbližších mesiacoch zvýšiť tempo výroby Modelu 3 a uskutočniť niekoľko výrobných zlepšení," napísal v e-maile zamestnancom zakladateľ a generálny riaditeľ automobilky Elon Musk.

Tesla tento mesiac znížila v Spojených štátoch ceny všetkých svojich elektromobilov, aby tak kompenzovala ich nižšie daňové zvýhodnenie.