Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2019, 10:30

Malé autá budú s obmedzeniami a podstatne drahšie. Kvôli elektromotorom

Prvý elektromobil značky Volkswagen s označením 1.D má prísť na trh s cenou zhruba 30-tisíc eur.

Malé autá budú s obmedzeniami a podstatne drahšie. Kvôli elektromotorom
Zdroj: Volkswagen

Predseda dozornej rady Volkswagenu Hans Dieter Pötsch pre  Welt am Sonntag uviedol, že s prechodom na automobily s elektrickým pohonom malé vozidlá podstatne zdražejú. "Ich terajšiu cenovú úroveň sa nepodarí zachovať, keď budú vybavené elektromotormi," uviedol Pötsch.

Prvý model elektrického automobilu 1.D koncernu bude stáť podľa odhadov približne 30-tisíc eur. Tieto autá prinesú však ich vlastníkom okrem iného aj niektoré obmedzenia.

Ich dojazd na plne nabité batérie bude totiž len 300 až 400 kilometrov, čo bude podstatne menej ako pri súčasných benzínových alebo naftových motoroch.

​Minulý týždeň hovoril o drahších autách aj šéf distribúcie Volkswagenu Christian Dahlheim. Informoval, že ich budú zdražovať najmä náklady spojené s dodržiavaním prísnejších noriem na množstvo kysličníka uhličitého vo výfukových plynoch.

Manažér uviedol, že materiálové náklady na jedno auto by mohli vzrásť až o tritisíc eur. A táto suma sa iste prenesie aj do predajnej ceny samotných vozidiel.

"V budúcnosti vznikne otázka, či si ľudia s nízkymi príjmami budú môcť kúpiť také vozidlo," uviedol v tejto súvislosti Pötsch. Dodal, že v budúcnosti nebude nijaká alternatíva k elektroautám.

Volkswagen investuje veľké peniaze do batérií pre elektromobily a ako koncern má už k dispozícii prvé zariadenie na produkciu spaľovacích komôr.